پوتین اسنودن را خائن نمی داند اما می گوید کارش درست نبود

© AP Photoاعطای جایزه دفاع از آزادی کلام به اسنودن
اعطای جایزه دفاع از آزادی کلام به اسنودن - اسپوتنیک ایران
Telegram
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا را خائن نمی داند اما با کارهایی که وی انجام داده، موافق نیست.

به گزارش اسپوتنیک، پوتین در مصاحبه با الیور استون، کارگردان سینمای آمریکایی که بخشی از ان در مجله نیوزویک منتشر شده، گفت:" اسنودن خائن نیست و به منافع کشورش خیانت نکرده است… وی همه کارهایش را علنی انجام می دهد". رئیس جمهور روسیه ضمنا خاطرنشان کرد که با اقدامات اسنودن موافق نیست.
پوتین گفت:" لازم نبود این کارها انجام شود. اگر کسی از چیزی در کاری که به آن دعوت شده خوشش نیاید ، باید از آن کناره گیری کند".
رئیس جمهور روسیه افزود:" اما وی فراتر رفت و این حق وی است. اگر از من می پرسیدند، این درست است یا نه، جواب می دادم، درست نیست".
اسنودن کارمند فنی سابق سازمان "سیا" آمریکا که به عنوان پیمانکار برای آژانس امنیت ملی این کشور نیز کار می کرد، در ماه ژوئن سال 2013 تعدادی از اسناد سری در خصوص برنامه های سرویس های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا در زمینه جاسوسی اینترنتی را به روزنامه های "واشینگتن پست" و "گاردین" واگذار کرد که جنجال بزرگی را در سراسر جهان برانگیخت. بر اساس این اسناد آمریکایی ها نه فقط در کشور خود جاسوسی می کنند بلکه مراقب زندگی میلیون ها اروپایی از جمله نزدیک ترین متحدان ایالات متحده هستند. اسنودن پس از واگذاری این اسناد ابتدا به هنگ کنگ و سپس به مسکو پرواز کرده و در ماه اوت سال 2013 میلادی گواهینامه پناهندگی موقت یک ساله را در روسیه دریافت نمود. دیرتر مدت پناهندگی این افشاگر آمریکایی در روسیه  دوبار و اخرین بار تا سال 2019 تمدید شده است. روز 21 ژوئن 2016 در آمریکا اتهاماتی درباره سرقت اموال دولتی و افشای اسناد دولتی علیه اسنودن اقامه شد. مطابق قوانین ایالات متحده مجازات این جرایم در مجموع تا 30 سال حبس و حتی اعدام است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала