ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

شکلات بخورید تا دچار برخی اختلالات قلبی نشوید!

© Fotolia / M.studioشکلات یا میوه، کدام مفیدتر است؟
شکلات یا میوه، کدام مفیدتر است؟ - اسپوتنیک ایران
نتیجه یک مطالعه نشان می دهد که مصرف منظم شکلات علاوه بر تقویت شاخص های مختلف سلامت قلب، خطر ابتلا به اختلال ریتم قلب از نوع فیبراسیون دهلیزی را نیز کاهش می دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا- بر اساس یافته های این مطالعه که در نشریه قلب منتشر شد، به نظر می رسد که این ارتباط برای زنانی که هفته ای یک وعده شکلات مصرف می کنند و برای مردانی که هفته دو تا شش وعده شکلات مصرف می کنند به بیشترین میزان باشد.

فیبریلاسیون دهلیزی یا فلوتر قلبی شایع ‌ترین نوع آریتمی قلبی است که در آن، تحریک الکتریکی مسیر مشخصی را در قلب طی نمی‌ کند. فیبریلاسیون دهلیزی بیش از 33 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و از هر چهار بزرگسال یک نفر در برهه ای از زندگی خود به این بیماری مبتلا می شود. هنوز علت واقعی ابتلا به این وضعیت مشخص نیست و درمانی برای آن وجود ندارد.

با توجه به این که مصرف منظم شکلات به ویژه شکلات تلخ با تقویت شاخص های مختلف سلامت قلب ارتباط داده شده است محققان درصدد برآمدند تا احتمال ارتباط آن را با کاهش میزان فیبریلاسیون دهلیزی نیز بررسی کنند.

آنها در این مطالعه 55 هزار و 502 فرد (26 هزار و 400 مرد و 29 هزار و 100 زن) 50 تا 46 ساله را که در مطالعه ای در زمینه رژیم غذایی، سرطان و سلامت در دانمارک شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

این افراد اطلاعاتی در زمینه میزان مصرف معمول شکلات خود در هفته ارائه دادند؛ در این اطلاعات یک وعده شکلات به 30 گرم شکلات گفته می شود.

در طول مدت این مطالعه که 13.5 سال طول کشید، 3 هزار و 346 مورد جدید فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده شد. اما پس از در نظر گرفتن سایر عوامل مرتبط با بیماری قلبی، موارد جدید ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی برای افرادی که در ماه یک تا سه وعده شکلات مصرف می کردند در قیاس با افرادی که کمتر از ماهی یک وعده شکلات مصرف می کردند، 10 درصد کمتر بود.

بر این اساس، همچنین ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی برای افرادی که هفته ای یک وعده شکلات مصرف می کردند 17 درصد ، افرادی که هفته ای دو تا شش وعده شکلات مصرف می کردند 20 درصد و برای افرادی که روزی یک وعده یا بیشتر شکلات مصرف می کردند، 14 درصد کمتر بود.

محققان زمانیکه این داده ها را با در نظر گرفتن جنسیت افراد تجزیه و تحلیل کردند، متوجه شدند که شیوع ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون در نظر گرفتن میزان مصرف شکلات، در میان زنان در قیاس با مردان کمتر بود اما حتی با لحاظ عوامل بالقوه موثر در ابتلا، مصرف زیاد شکلات با کاهش خطر ابتلا به فلوتر قلبی همچنان وجود داشت.

بر اساس نتایج این مطالعه، بیشترین میزان کاهش ابتلا به فلوتر قلبی برای زنان در میان افرادی دیده شد که هفته ای یک وعده شکلات مصرف می کردند (کاهش 21 درصدی) و برای مردان در میان افرادی دیده شد که دو تا شش وعده شکلات در هفته مصرف می کردند (کاهش 23 درصدی).

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала