چگونه شعر سعدی به سازمان ملل راه یافت؟ (عکس)

© Sputnik / Sergey Guneevسازمان ملل متحد از طرح ایجاد مناطق امن در سوریه حمایت می کند
سازمان ملل متحد از طرح ایجاد مناطق امن در سوریه حمایت می کند - اسپوتنیک ایران
به گزارش اسپوتنیک، مطلبی در شبکه های اجتماعی پرطرفدار شده است که در آن وزیر امور خارجه ایران "محمد جواد ظریف" به تشریح روایت چگونگی نصب فرش ایرانی بر دیوار سازمان ملل پرداخته است.

گفته شده است که بر تار و پود این فرش نفیس شعر معروف سعدی به عنوان "بنی آدم" با نخ طلا بافته شده است.
محمد جواد ظریف در صفحه ی خود در شبکه های اجتماعی بیان می کند که با اینکه از کودکی در کتاب ها خوانده بود که بالای درب ورودی سازمان ملل متحد شعر معروف سعدی را نوشته ‌اند اما پس از اولین ورودش به آنجا نتوانسته بود آن را پیدا کند. همین مسئله برای اوانگیزه ای شد که او فرشی که توسط یکی از معروف ‌ترین تجار فرش اصفهان با نخ طلا به همراه شعر سعدی بافته شده بود به سازمان ملل هدیه کند.

اول اردیبهشت، روز بزرگداشت سعدی گرامی باد شاید ماجرای نصب فرش نفیس مزین به شعر معروف "بنی آدم" شیخ اجل در سازمان ملل متحد برای دوستان جالب باشد. همه ما از كودكي در کتاب ها خوانده بودیم که بالای درب ورودی سازمان ملل متحد این شعر معروف سعدی را نوشته‌اند. در سال 1361 که براي اولين بار به نيويورک و سازمان ملل متحد رفتم، همه ساختمان را گشتم، اما شعر سعدی را پیدا نکردم. بعدها که در سال 1367 برای مذاکرات قطعنامه 598 به ژنو رفتم، مقر اروپایی ملل متحد را نیز جستجو کردم و آن را نیافتم. از دوستان و افراد با سابقه تر نیز پرسیدم، ولی کسی این شعر را ندیده بود. در دوران سفارت در سازمان ملل متحد در سال 1383 مطلع شدم که جناب آقای محمد صیرفیان که یکی از معروفترین تجار فرش اصفهان است، یک فرش نفیس پنج متر در پنج متر بافته است که در وسط این فرش شعر سعدی با نخ طلا نوشته شده است. ایشان اظهار تمایل کردند که این فرش را به سازمان ملل متحد هدیه بدهند به شرطی که آن را در یک محل مناسب نصب کنند. با توجه به ابعاد این فرش هر دیواری برای نصب آن مناسب نبود و فقط چند دیوار در کل مقر ملل متحد وجود داشت که می شد این فرش را روی آن نصب کرد. یکی دیواری بود که فرش بزرگ شش در چهاری که در زمان مرحوم دکتر مصدق به ملل متحد هدیه شده بود روی آن نصب بود و دیگری ديوار بزرگ "سالن مذاکرات نمایندگان" بود که فرشی از دیوار چین وسط آن دیوار نصب شده بود. با توجه به تعدد هدایا و محدودیت جا برای نصب فرش مزین به شعر سعدی، ناگزیر شدم در حد دبیرکل ملل متحد وارد مذاکره شوم، تا این فرش را به عنوان نماد گفتگوی تمدن ها در مکان مناسبی نصب کند. لازم به یادآوری است که سال 2001 به پیشنهاد جناب آقای خاتمی سال گفتگوی تمدن ها در سازمان ملل متحد اعلام شده بود. در پیگیری های بعدی پیشنهاد کردند که با توجه به تعدد هدایا و محدودیت مکان نصب، فرش مزین به شعر سعدی را به جای فرش اهدایی از سوی مرحوم مصدق نصب کنیم که نپذیرفتیم. بافاصله کمی خبردار شدیم که می خواهند فرش چین را برای شستشو پایین بیاورند. در آن دیوار جای دو فرش بود، اما فرش چین در وسط آن دیوار قرار داشت. لذا با پیگیری زیاد یکی از همکاران خوبم در نمایندگی، توانستیم فرش مزین به شعر سعدی را همانطور که در عکس می بینید در کنار فرش دیوار چین نصب کنیم. در تابلوی کنار فرش نیز ترجمه زیبایی از شعر سعدی را به انگلیسی تهیه کردیم تا بینندگان علاوه بر زیبایی هنر ایرانی، با مفاهیم بلند انسانی فرهنگ ایرانی نیز آشناتر شوند. بالاخره شعر سعدی به سازمان ملل متحد رفت.

Публикация от Javad Zarif (@jzarif_ir) Апр 18 2017 в 7:00 PDT

با توجه به ابعاد بزرگ این فرش جای مناسب برای آن وجود نداشت و فقط دو دیوار به اندازه این فرش بود یکی دیواری که فرش بزرگی که در زمان دکتر مصدق به ملل متحد هدیه شده بود و دیگر فرشی از دیوار چین که در وسط دیوار نصب شده بود.
پس از بررسی شرایط ظریف ناگزیر شد که در حد دبیرکل سازمان ملل متحد وارد مذاکره شود تا این فرش را به عنوان نماد گفت‌وگوی تمدن‌ها در مکان مناسبی نصب کند.
سرانجام زمانیکه اعلام شد که می‌خواهند فرش چین را برای شستشو پایین بیاورند ظریف پیشنهاد کرد که می توان هر دو فرش را در کنار هم نصب کرد و اینگونه این فرش نفیس با اشعار سعدی به سازمان ملل راه یافت.
تصویر فرش نفیس نصب شده در سازمان ملل به دفعات زیاد در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

همچنین در کنار این فرش ایرانی تابلویی از ترجمه شعر سعدی به انگلیسی نصب شده است.
بسیاری از کاربران این اقدام وزیر امور خارجه ایران را تحسین کرده و معتقدند ترکیب شعر سعدی و فرش ایرانی نشان از فرهنگ غنی و بالای ایران می باشد که در این دو سمبل هنری به نمایش گذاشته شده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала