ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اولین مرحله سالمندی جمعیت در ایران آغاز شد!

© Photo / Soheil Ghanbarzadehمراسم تشیع پیکر آقای هاشمی رفسنجانی در تهران
مراسم تشیع پیکر آقای هاشمی رفسنجانی در تهران - اسپوتنیک ایران
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان ایران گفت: جمعیت ایران وارد مرحله نخست سالمندی شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان- محسن سلمان‌نژاد رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ایران، با اشاره به برگزاری سمینار بررسی شاخص‌های سالمندی در تبریز در آینده نزدیک، گفت: موسسه بین‌المللی HelpAge که شاخص‌های سالمندی را زیر نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO) در کشور‌ها بررسی می‌کند، هر دو سال یکبار سمیناری را در این خصوص برگزار می‌کند و این نخستین بار است که ایران، میزبان این سمینار علمی است.

وی به تغییرات سنی جمعیت ایران اشاره کرد و افزود: سالمندی، پدیده‌ای است که در کشورهای توسعه‌یافته، در یک دوره ۵۰ ساله اتفاق می‌افتد، اما در ایران این شاخص، بعد از انفجار جمعیتی دهه ۶۰، به یکباره شروع به «پدیده‌شدن» کرد؛ کاهش مرگ‌و‌میر و همچنین کاهش موالید در آن دوره، موجب شد سالمندی در کشور با شیب تندتری شکل بگیرد.

سلمان‌نژاد با بیان اینکه هم‌اکنون ایران با میانگین سالمندی ۷۴ سال، در حال ورود به «پدیده سالمندی» است، تصریح کرد: با این روند، جمعیت ایران در برنامه ششم توسعه به سمت «جمعیت سالمند» تغییر رویه می‌دهد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۹، ۵ درصد جمعیت ایران سالمند است، گفت: با این جمعیت، هم اکنون وارد مرحله نخست سالمندی، یعنی جمعیت بین ۷ تا ۱۴ درصد سالمند شدیم.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان، با تاکید بر اینکه کلیه سیاستگذاری‌های حوزه سالمندی کشور، تا هفت سال آینده باید شکل بگیرد، تاکید کرد: سند سالمندان که توسط دبیرخانه شورای ملی سالمندان تدوین شده، حاوی مباحث مهمی از قبیل: اوقات فراغت، درآمد و توانمندسازی سالمندان است و به عنوان یک منبع ارزشمند، برای بهره‌برداری و تصویب در اختیار هیات دولت قرار می‌گیرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала