ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

برنامه ترامپ در عربستان چیست؟

© AP Photo / Andrew Harnikبرنامه ترامپ در عربستان چیست؟
برنامه ترامپ در عربستان چیست؟ - اسپوتنیک ایران
شاید بمب های خوشه ای از جمله تسلیحاتی باشند که بر اساس قرارداد ترامپ با ریاض در اختیار عربستان قرار خواهند گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم،عبدالباری عطوان نویسنده مشهور عرب در رای الیوم نوشت: "دونالد ترامپ " رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز بیان داشت که " واشنگتن خسارت های زیادی برای دفاع از عربستان متحمل شده است. " چند روز پس از انتشار این مصاحبه خبرهایی به گوش رسید که حکایت می کرد، واشنگتن آماده امضای قرارداد فروش تسلیحات به ریاض است که ارزش آن به چند ده میلیارد دلار می رسد. با توجه به اینکه قرار است رئیس جمهور آمریکا اولین سفر خارجی خود را 20 می انجام دهد. اکنون این سئوال مطرح است چرا ترامپ ریاض را به عنوان اولین مقصد این سفر انتخاب کرده است؟
همزمان با انتشار خبر فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان مجله " دیفنس نیوز " خبر امضای قرار داد سنگین تسلیحاتی بین ترکیه و عربستان را منتشر کرد. این مجله که متخصص صنایع نظامی است، به نقل از وزیر دفاع ترکیه نوشت: این قرار داد بزرگترین صادرات تسلیحاتی ترکیه به عربستان در طول تاریخ این کشور است.
این زیاده روی عربستان در امضای قرار دادهای تسلیحاتی دو هدف دارد که اولین آن اقتصادی است. ریاض می خواهد با امضای چنین قراردادهایی، اقتصاد آمریکا و ترکیه را تقویت کند و چرخه صنایع نظامی آنها را به چرخش درآورد و با این کار بر وظایف شان بیفزاید اما هدف دوم، سیاسی است که براساس الزامات جنگ های منطقه ای استوار است. اکنون عربستان در جنگ یمن و سوریه درگیر است و چه بسا در آینده نه چندان دور در عراق و ایران درگیر نبرد شود.
"عادل الجبیر" وزیر خارجه عربستان و سفیر سابق این کشور در واشنگتن پرده از برخی جوانب قرار داد تسلیحاتی این کشور برداشت. وی گفت: "دولت ترامپ اقدامات سریعی برای امضای قرار داد فروش بمب ها انجام داد. دولت اوباما بخاطر ترس از کشتار غیرنظامیان یمنی از فروش این بمبها به ریاض خودداری می کرد."
این قرارداد جدید شامل تجهیزات نظامی و مهمات آن می شود که قیمت آنها بیش از یک میلیارد دلار است که برخی آنها را یا بیشتر این تسلیحات را دولت قبلی واشنگتن به عربستان نمی فروخت چراکه غیرنظامیان یمنی در حملات سعودی ها صدمات زیادی متحمل می شدند. لذا دور از انتظار نیست که بمب های خوشه ای جزو جنگ افزارهایی باشد که براساس قرار داد تسلیحاتی دولت ترامپ با ریاض آنها را در اختیار عربستان قرار دهند.
اطلاعات زیادی که دراختیار ماست نشان می دهد، ترامپ به " محمد بن سلمان" جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان اطمینان داده که ریاض می تواند به حمایت های نظامی آمریکا برای پایان دادن به جنگ یمن از طریق اعمال زور حساب کند. لذا از حمایت همه جانبه آمریکا دراین زمینه برخوردار خواهد بود. به همین دلیل، می توانیم انتظار داشته باشیم حملات جنگنده های سعودی افزایش پیدا خواهد کرد و مکان ها نظامی و غیر نظامی در عمق خاک یمن هدف حملات جنگنده های سعودی قرار خواهند گرفت.

چندی قبل محمد بن سلمان در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی گفت: عربستان می تواند جنگ یمن را ظرف مدت محدودی به پایان رساند اما این کار را انجام نمی دهد زیرا از این واهمه دارد که هزاران نظامی سعودی در عملیات زمینی جان خود را از دست بدهند و خانواده های بسیاری در سراسر کشور به عزا بنشینند. همچنین این حمله می تواند کشته های زیادی از غیرنظامیان یمنی بگیرد لذا صبر و مدارا در پایان دادن به این جنگ برتر می شماریم و شیوه های عادلانه تری در جنگ و کشتار انتخاب می کنیم.
جنگنده های آمریکایی در زمان ریاست جمهوری ترامپ منطقه ای در استان "البیضاء" یمن بمباران کردند و مدعی شدند که یکی از پایگاه های نظامی القاعده را هدف قرا دادند. بعدا مشخص شد که یک منطقه مسکونی را بمباران کرده اند که در اثر آن 40 نفر از جمله زنان و کودکان جان خود را از دست دادند. دولت کنونی آمریکا جان غیرنظامیان برایش اهمیتی ندارد همانگونه که در دولت اوباما اهمیت نداشت. اگر جان غیرنظامیان برای آمریکا مهم بود، بمب های ممنوعه خوشه ای را دراختیار ریاض قرار نمی داد تا بر سر شهروندان یمنی بریزد.
ترامپ همانند یک تاجر تسلیحات از ریاض دیدن خواهد کرد و سود این فروش به جیب آمریکا واریز خواهد شد و به نظر نمی رسید نیازمند تلاش زیادی برای فروش ده ها میلیارد دلاری سلاح به عربستان باشد. خزانه دولت ریاض بر روی جنگ ها و درگیری های مسلحانه باز است. اگر این خزانه خالی شد، شرکت های بزرگ دولتی مانند شرکت نفتی آرامکوی سعودی، سابک و مجتمع های ینبع و الجبیل آماده فروش هستند. به علاوه، عربستان دارای ذخایر زیر زمینی مانند طلا و نقره است. این ثروت ها به تمامی خواسته های آمریکا بدون هیچ کم و کاستی پاسخ می دهد.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала