ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اجرای 500 بورسیه تحصیلی ایران برای دانشجویان افغان

© Fotolia / Andreas Schindlاخراج یک زن معلم آمریکایی به خاطر شرکت در فیلم های پورنو در سال های جوانی
اخراج یک زن معلم آمریکایی به خاطر شرکت در فیلم های پورنو در سال های جوانی - اسپوتنیک ایران
سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان اعلام کرد که 500 بورسیه تحصیلی ایران برای دانشجویان افغان که در اختیار این وزارت قرار گرفته است، نهایی شده و سال 1396 اجرائی می شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا- «فیصل امین»افزود: دانشجویان افغان برای استفاده از این بورسیه ها در یک آزمون با حضور هیائی مشترک از دو کشور شرکت خواهند کرد.

وی گفت که 10 درصد این بورسیه ها به مهاجران افغان مقیم در ایران اختصاص یافته است و آنان در داخل ایران به روند این بورسیه ها خواهند پیوست.

وی همچنین گفت که بورسیه های دیگری از کشورهای دیگر جهان نیز در اختیار وزارت آموزش عالی قرار گرفته است

سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان افزود که 900 بورسیه خارجی در چارچوب پیشرفت زنان که از طرف آمریکا به اجرا درمی آید، برای زنان افغان در نظر گرفته شده است.

فیصل گفت که هند نیز علاوه بر بورسیه های قبلی، اعلام کرده است که یکهزار بورسیه دیگر به دانشجویان افغان اختصاص خواهد داد.

امین افزود: 10 بورسیه از کشور فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد و 75 بورسیه دیگر از کشور آلمان نیز به افغانستان اختصاص داده شده است.

سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان افزود که تلاش های ما بیشتر بر اعزام دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد متمرکز شده تا آنان بتوانند در پایان تحصیلات خود به ارتقای آموزشی کشور کمک کنند.

افغانستان دارای 156 دانشگاه دولتی و خصوصی است که از این تعداد 120 دانشگاه و موسسه آموزش عالی خصوصی و 36 دانشگاه دولتی است. کابل 4 دانشگاه دولتی و 50 دانشگاه و موسسه آموزش عالی خصوصی دارد. دانشگاه کابل قدیمی ترین دانشگاه دولتی افغانستان در سال 1311 بنا نهاده شده است.

درحال حاضر در دانشگاه کابل 15 دانشجو در سطح دکترا، 500 دانشجو در سطح کارشناسی ارشد و 28 هزار دانشجو در سطح کارشناسی به تحصیل اشتغال دارند.

171هزار دانشجو در دانشگاه های دولتی سراسر افغانستان مشغول تحصیل هستند که 21 درصد آنان را دختران تشکیل می دهند.

ایران و آمریکا از جمله کشورهایی هستند که در افغانستان دارای دانشگاه هستند. امریکا یک دانشگاه در کابل دارد و دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و دانشگاه جامعه المصطفی از دانشگاه های ایران در افغانستان به شمار می روند.

وزارت آموزش عالی افغانستان درصدد است تا ظرفیت های کمی و کیفی دانشگاه های این کشور را افزایش دهد و طرح هایی را برای افزایش پذیرش دانشجو و استاد و گسترش رشته های دانشگاهی همراه با بالابردن کیفیت دروس دانشجویان، به اجرا گذاشته است.

سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان گفت که در سالهای اخیر متقاضیان دختر و پسر برای تحصیل در دانشگاه های این کشور افزایش یافته و این وزارت خانه برای جذب به دنبال ساخت دانشگاه های جدید در برخی از استان هایی است که تاکنون از داشتن دانشگاه و یا موسسه های آموزش عالی دولتی و خصوصی محروم بوده اند.

سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان گفت که آزمون ورودی دانشجویان برای سال 1396 آغاز شده که در چند مرحله برگزار خواهد شد.

وی گفت که امسال یک دوره از آزمون کنکور در کابل برگزار شد که نزدیک به 8 هزار دانشجو در آن شرکت کرده بودند.

سال 1395 در افغانستان 220 هزار نفر متقاضی آزمون ورودی دانشگاه ها بودند و وزارت تحصیلات عالی افغانستان 58 هزار و 310 دانشجو را در دانشگاه های دولتی و 60 هزار و 450 دانشجو را در موسسه های آموزش نیمه دولتی در سطح کاردانی جذب کرد و حدود 45 هزار نفر دیگر نیز جذب دانشگاه های خصوصی افغانستان شدند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала