ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ساخت نخستین ربات مانکن ایرانی توسط پژوهشگران ایرانی

© Fotolia / Serpebluساخت نخستین ربات مانکن ایرانی توسط پژوهشگران ایرانی
ساخت نخستین ربات مانکن ایرانی توسط پژوهشگران ایرانی - اسپوتنیک ایران
'روما' به عنوان نخستین مانکن رباتیک در ایران با تلاش استادان و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شد.

به گزارش اسپوتنیک، ایرنا از دانشگاه صنعتی شریف، شرکت دانش بنیان 'رباتیک اجتماعی آوا و نیما (دکتر ربات)' متشکل از جمعی از اعضای هیات علمی و دانش آموختگان صنعتی شریف زیر نظر قطب علمی طراحی، رباتیک و اتوماسیون این دانشگاه به مدیریت دکتر علی مقداری فعالیت هایی را در حوزه رباتیک اجتماعی آغاز کرده اند.
این شرکت دانش بنیان به تازگی مانکنی را طراحی کرده اند که قادر است اندام های بالاتنه ی خود را به حرکت درآورد. این طرح که تحت حمایت دفتر تجاری سازی دانشگاه شریف تعریف شده، یک ربات انسان نما با نام 'روما' است که توانایی حرکت مفاصل گردن، شانه و آرنج را در شبیه ترین حالت به انسان خواهد داشت.
همچنین چرخش 360 درجه ای کل بدن مانکن این قابلیت را ایجاد می کند تا لباسی که بر تن دارد از تمامی زوایا دیده شود.
از دیگر مزایا و قابلیت های این ربات ملی مانکن می توان به طراحی جذاب و متفاوت، قابلیت های حرکتی، حرکت مفاصل گردن، شانه و آرنج در شبیه ترین حالت به انسان، چرخش 360 درجه ای کل بدن، کنترل حرکات و برنامه ریزی توسط اپ اندروید، قابلیت برنامه ریزی سناریوهای حرکتی متفاوت و قابل اجرا به صورت متناوب، قابلیت برنامه ریزی حالات بدنی متفاوت در فواصل زمانی مشخص، قابلیت های هوش مصنوعی، شناسایی مشتری و چرخش به سمت آن، تعامل حرکتی با مشتری و قابلیت پخش پیام صوتی (خوشامدگویی و ارائه مشخصات لباس) اشاره کرد.
'روما' به عنوان اولین مانکن رباتیک در ایران، این پتانسیل را دارد تا به عنوان یک محصول دانش بنیان، جایگزین مانکن های وارداتی شود و علاوه بر جذاب کردن ویترین مغازه ها، نقطه آغازی برای بکارگیری علم رباتیک در جامعه باشد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала