احضار کاردار سفارت هلند به وزارت امور خارجه ترکیه

Telegram
کاردار سفارت هلند در آنکارا در پی لغو اجازه فرود هواپیمای مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در فرودگاه روتردام روز شنبه به وزارت امور خارجه ترکیه فراخوانده شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، کشور هلند امروز اعلام کرد که به خاطر مسائل ایمنی پرواز، اجازه ورود به هواپیمای حامل مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در فرودگاه روتردام صادر نشده است.
چاووش اوغلو قرار بود امروز به هلند سفر کرده و در خصوص جلب رای 'آری' برای همه پرسی تغییرات قانون اساسی در اجتماع ترک تبارهای هلند به سخنرانی بپردازد ولی مقامات کشور میزبان اعلام کردند که برای این برنامه مجوز لازم را صادر نکرده اند.
چاووش اوغلو در واکنش به لغو اجازه فرود به هواپیمای حامل وی اعلام کرد که اگر هلند اجازه فرود به هواپیمای من را ندهد ما نیز به طور متقابل اقدامات و تحریم های اقتصادی و سیاسی سنگینی را علیه هلند انجام خواهیم داد.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز در واکنش به لغو مجوز ورود هواپیمای وزیر امور خارجه این کشور به هلند اعلام کرد که بعد از همه پرسی پاسخ آنها را خواهد داد.
وی افزود: هلند هر چه تلاش کند، اتباع ترکیه نقشه آنها را در خصوص همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه در روز 16 آوریل و روز همه پرسی بر هم خواهند زد.
وی خطاب به دولت هلند و آلمان گفت: 'هر چه می خواهید سختگیری کنید، هر چه می خواهید در کشور خود به تروریست ها پناه بدهید، ولی بدانید همه این ها علیه شما خواهد بود و به زیان شما تمام خواهد شد.'
رئیس جمهوری ترکیه بیان کرد: 'ما صبور هستیم و بعد از 16 آوریل اقدامات لازم را در پاسخ به این رفتارها انجام خواهیم داد.'
لغو سخنرانی انتخاباتی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در شهر روتردام هلند در اجتماع ترک تبارها موجب اعتراض مقامات آنکارا شده و دولت ترکیه مدعی است که به همه سالن ها و مکان های سرپوشیده و مکان های تجمع در هلند ابلاغ شده که از واگذاری نوبت برای تجمع ترک تبارها خودداری شود.
این تصمیم دولت هلند که دو روز پیش نیز به صورت غیررسمی اعلام شده بود، با واکنش چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه مواجه شد.
به گزارش ایرنا، سخنرانی انتخاباتی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در اجتماع ترک تبارهای آلمان پس از یک هفته مجادله بین مقامات برلین و آنکارا شامگاه روز سه شنبه هفته گذشته انجام شد.
هشت روز پیش سخنرانی دو مقام بلندپایه ترکیه در اجتماع هواداران کمپین 'آری' به همه پرسی تغییرات قانون اساسی این کشور با حضور ترک تبارهای آلمان از سوی مسئولان برلین لغو شد.
این امر موجب بروز تنش جدید در روابط برلین و آنکارا شده و واکنش تند رئیس جمهوری، سخنگوی ریاست جمهوری، وزیر دفاع، وزیر امور خارجه و وزیر اتحادیه اروپای ترکیه و تعدادی از مقامات ترکیه را در پی داشت.
ترک های آلمانی بزرگترین اقلیت قومی در آلمان را تشکیل می دهند به طوری که جمعیت ترک ها در آلمان بیش از چهار میلیون نفر و حدود 5.5 درصد جمعیت آلمان تخمین زده می شود.
ترک تبارهای هلند نیز دومین گروه جمعیت غیربومی این کشور محسوب می شوند و جمعیت آنها حدود 500 هزار نفر(سه درصد جمعیت هلند) تخمین زده می شود.
دولت ترکیه در انتخابات همه پرسی قانون اساسی این کشور چشم امید به آرای مثبت همه اتباع ترکیه ساکن داخل و خارج از این کشور دارد.
همه پرسی اصلاح 18 ماده قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در تاریخ 16 آوریل سال جاری میلادی (27 فروردین ماه) برگزار می شود و در این انتخابات افزون بر 58 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
برای برگزاری همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه، موافقان و مخالفان حق برگزاری تجمعات قانونی در داخل و خارج از کشور را دارند و بر این اساس، مقامات و چهره های سیاسی موافق و مخالف با این همه پرسی در داخل و خارج از ترکیه سخنرانی در تجمعات را برنامه ریزی کرده اند.
همچنین برای برگزاری این انتخابات، 164 هزار صندوق رای در داخل ترکیه پیش بینی شده و علاوه بر این، در 59 کشور نیز برای اخذ آرای اتباع ترکیه در خارج از کشور برنامه ریزی شده که رای گیری از آنها در 119 نمایندگی سیاسی و در 32 واحد گمرکی انجام می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала