ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

شناسایی گسل جدیدی در غرب تهران

© Sputnik / Somayeh Pasandide شناسایی گسل جدیدی در غرب تهران
شناسایی گسل جدیدی در غرب تهران - اسپوتنیک ایران
رئیس پژوهشکده علوم زمین، از شناسایی گسل جدیدی در تهران خبر داده که توان لرزه زایی بالایی دارد. این گسل که با نام «پردیسان» شناخته می شود، در غرب تهران و بین بزرگراه های حکیم و همت قرار گرفته.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، مرتضی طالبیان، رئیس پژوهشکده علوم زمین، از شناسایی گسل جدیدی در تهران خبر داده که توان لرزه زایی بالایی دارد. این گسل که با نام «پردیسان» شناخته می شود، در غرب تهران و بین بزرگراه های حکیم و همت قرار گرفته.
این کارشناس علوم زمین شناسی می گوید حدود 30 سال گذشته سازمان زمین شناسی نقشه گسل های تهران را تهیه کرده، اما از آن زمان تغییرات چندانی در آن ایجاد نشده. وی افزود:
گسل های شناخته شده تاکنون عمدتاً در شمال و جنوب تهران بوده اند. نتایج مطالعات نشان می دهد گسل های قبلی در شمال یا جنوب، توان ایجاد زمین لرزه های مخربی که نمونه آنها در تاریخ تهران ثبت شده را ندارند، بنابراین با تحقیقات بیشتر توانستیم منشأ اصلی آنها یعنی گسل پردیسان را در بخش مرکزی متمایل به غرب تهران شناسایی کنیم.
به گفته طالبیان، این گسل فعال ترین گسلیست که در حال حاضر در تهران وجود دارد و توان لرزه زایی آن به مراتب بیشتر از گسل های شمالی و جنوبی خواهد بود. این گسل می تواند زمین لرزه هایی به شدت 6.2 تا 6.3 درجه در مقیاس ریشتر را به وجود آورد، که در منطقه ای مانند تهران با خاک سست و ساختمان های بلند، می تواند خسارات جبران ناپذیری را وارد سازد.
این مقام مسئول تأکید کرد نقشه جامع شهر تهران باید هر ساله مورد بازبینی قرار گیرد، همچنین ساختمان هایی که در نزدیکی گسل ها قرار دارند نیز باید بر اساس مقررات خاصی احداث گردند و در حریم گسل ها هم هیچ گونه ساخت و سازی انجام نشود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала