احتمال اخراج سفیر کره شمالی از مالزی

© AP Photo / Fuji TVاحتمال اخراج سفیر کره شمالی از مالزی
احتمال اخراج سفیر کره شمالی از مالزی - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک مقام رسمی دولت مالزی از احتمال اخراج سفیر کره شمالی یا تعطیلی سفارت این کشور در کوالالامپور خبر داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، در حالی که تنش در روابط مالزی و کره شمالی بر سر قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی به شدت بالا گرفته است، یک مقام رسمی دولت مالزی از احتمال اخراج سفیر کره شمالی یا تعطیلی سفارت این کشور خبر داده است. برادر ناتنی رهبر کره شمالی 13 فوریه در فرودگاه بین المللی کوالالامپور در حالی که برای سفر به ماکائو آماده می شد، به قتل رسیده است. سفیر کره شمالی در مالزی هفته گذشته در این باره گفته بود که "کشورش نمی تواند به تحقیقات انجام شده از سوی مالزی اعتماد کند. وی همچنین مالزی را به همدستی و تبانی با نیروهای خارجی متهم کرده است.
یک مقام ارشد دولت مالزی که آگاه به این مساله است، گفت: اظهارات سفیر کره شمالی موجب خشم مالزی شده و وی باید برای پاسخگویی آماده باشد. این اقدام شدیدترین واکنش مالزی به یک دیپلمات خارجی به شمار می رود و احتمالا منظور آن اخراج سفیر کره شمالی خواهد بود. این مقام آگاه افزود: مالزی سایر گزینه ها را نیز مورد بررسی قرار می دهد.
مالزی یکی از معدود کشورهایی است که با کره شمالی ارتباط دارد. این اختمال هست که مالزی سفارت کره شمالی را تعطیل کند یا به روند سفر بدون ویزای اتباع کره شمالی به این کشور پایان دهد.
این منبع آگاه افزود: اگر انتقادات کره شمالی متوقف نشود، همه روابط سیاسی و اقتصادی و تجاری قطع خواهد شد. نجیب رزاق نخست وزیر مالزی نیز پیش از این در واکنش به اظهارات سفیر کره شمالی گفته بود که "اظهارات سفیر درباره شک و تردید در روند تحقیقات قضایی، از نظر دیپلماتیک بی ادبانه است." برخی تحلیلگران بر این باورند که کره شمالی از دهه 1980 میلادی تاکنون از مالزی به عنوان مرکزی برای دستیابی به منافع راهبردی و تجاری اش استفاده کرده است.
کره شمالی به خاطر برنامه های موشک بالستیک و هسته ای با تحریم های شورای امنیت سازمان ملل روبرو شده و قطع روابط با مالزی می تواند این کشور را بیش از پیش در عرصه بین‌المللی منزوی کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала