گزارش و تحلیل

منافع دمشق و آنکارا در حلب یکسان شد

© AFP 2022 / Louai BesharaВид на цитадель и президентскую мечеть в Алеппо
Вид на цитадель и президентскую мечеть в Алеппо - اسپوتنیک ایران
Telegram
در روزهای اخیر ارتش دولتی سوریه به ارتش ترکیه خیلی نزدیک شد و چند روستا واقع در استان حلب را تصرف کرد. تا این اواخر آن روستا ها در دست ترک ها و متحدینشان از میان مخالفان مسلح سوریه بودند. طوری شد که دو همسایه که منسبات آن‌ها زیاد خوب نیست مجبور شدند با هم با تروریست ها به مبارزه بپردازند.

در شورای فدراسیون — سنای روسیه می‌گویند که این جریان در نتیجه مساعی مسکو حاصل شده است. همانا روسیه بود که با دمشق و آنکارا میانجیگری کرد و بر اثر آن از درگیری یگان های ترکیه و سوریه جلوگیری شد

روسیه عملیات سوریه و ترکیه را در استان حلب هماهنگ می کند. این امر امکان داد از بروز اعمال مسلحانه تحریک آمیز و درگیری میان طرفین اجتناب ورزیده شود. فرانتس کلینتسویچ معاون اول کمیته دفاع و امینت شورای فراسیون روسیه — سنای این کشور که اینرا به اسپوتنیک گفته، ضمن صحبت در باره تماسی که بین یگان های سوریه و ترکیه در حلب شروع شد گفت: «ما در اراضی سوریه عمل می‌کنیم و ممکن نیست کاری نکنیم تا این هماهنگی اجرایی شود. ما اتخاذ هر تصمیم را هماهنگ می کنیم. این کار آسانی نیست ولی ثمرات خود را به بار می آورد».

یگان های سوریه طی روز های اخیر، حرکت خود را به سمت شمال شرقی حلب ادامه داده و به اراضی موجود در دست نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد سوریه رسیدند. آن‌ها همچنین پاره‌ای از روستا ها را تصرف کردند که پیشتر ترک ها و متحدین مسلحشان، شبه نظامیان داعش را از آنجا بیرون راندند. با وجود این حتی یک درگیری مسلحانه میان طرفین صورت نگرفته و به این خاطر صحبت‌ها در باره موجودیت گونه‌ای از اعمال هماهنگ شده بین روسیه و ترکیه از یک طرف و میان روسیه و سوریه از طرف دیگر شروع شد.

گفتنی است که آنکارا در اوت سال گذشته در چارچوب عملیات «سپر فرات» یگان های خود را وارد خاک همسایه جنوبی خود کرد و هدف این عملیات را مبارزه با سازمان های تروریستی اعلام نمود. مقامات ترکیه بعلاوه داعش دسته های دفاعی کرد را نیز که در شمال سوریه قرار دارند جزو آن‌ها می داند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در دسامبر 2016 اعلام کرد که هدف عملیات «سپر فرات» یک کشور و یا یک فرد نیست.

مناسبات آنکارا و دمشق حتی ممکن نیست روابط کاری نامیده شود. از مارس 2012 روابط دیپلماتیک آن‌ها پاره شد. در جریان اختلاف در سوریه طرفین شاهد درگیری‌های مکرر زمینی و هوایی بین خود بودند. ارتش آزاد سوریه مخالف دولت دمشق در چارچوب عملیات «سپر فرات» همراه با نیرو های مسلح ترکیه عمل می کند.

با وجود این اختالافات، حالا آنکارا و دمشق مجبورند در یک جبهه علیه تروریست ها دست به اقدام بزنند. اولگ گلازونف محقق انجمن سیاست شناسان نظامی، دانشیار کرسی سیاست شناسی و جامعه شناسی دانشگاه اقتصاد روسیه به نام پلخانوف بر آن است که از این موقعیت باید به نفع همه استفاده شود. او گفت:

«این همان موقعیتی است که باید تا تنور گرم است نان پخت. در حال حاضر روسیه در ماهیت امر تنها شریک ترکیه است. بقیه کشورهایی که بر روند اختلاف در سوریه تأثیر می‌گذارند از آن روگردان شدند. اکنون اردوغان دلیلی ندارد که با ما قهر کند. بعلاوه وی بیشتر گرفتار کرد ها است که او آن‌ها را تروریست می داند. از این گذشته، مطلب سر اراضی سوریه است که اگر از اصل تمامیت ارضی پیروی شود ترکیه باید در نهایت امر آن را ترک کند. از این پس می‌شود به این نتیجه رسید که هماهنگی اعمال آنکارا و دمشق هر طوری شده صورت می گیرد».


 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала