ایران مدافع تمامیت ارضی سوریه است

© Fotolia / Borna Mirahmadianمسمومیت با گاز ،۱۴ دانش آموز یک مدرسه در مشهد
مسمومیت با گاز ،۱۴ دانش آموز یک مدرسه در مشهد - اسپوتنیک ایران
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان از برقراری صلح و ثبات در سوریه حمایت می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، بهرام قاسمی سخنگوی در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره سفر نماینده ویژه پوتین به تهران اظهار داشت: این سفر در ادامه رایزنی‌های مستمر، منظم و متوالی است که بین دو کشور در دوران اخیر بخصوص درباره سوریه وجود دارد.

وی افزود: آخرین تحولات سوریه بررسی و تفاهماتی حاصل شد که امیدوارم بتوانم در انسجام به دست آمده از نشست مسکو و آستانه موثر باشد و سه کشور ایران روسیه و ترکیه بتوانیم در تثبیت آتش بس و استقرار آن موثر باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: مواضع ایران در سوریه تغییر نکرده و به روند مسکو و و آستانه ادامه خواهیم داد.

قاسمی تاکید کرد: در مورد نشست ژنو نمی‌توانم پیش‌بینی دقیق داشته باشم. تا زمان برگزاری اجلاس ژنو نمی‌توان پیش‌بینی کرد اجلاس ژنو به چگونه خواهد بود،‌ آیا در همان تاریخ است یا نه؟ با توجه به شرایطی که در پیش خواهد بود تصمیم می‌گیریم که چگونه عمل کنیم.

وی ادامه داد: در خصوص سوریه نهایتا مردم سوریه هستند که حاکمیت، دولت و نوع حکومت را تعیین می‌کنند و ما از تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه همچنان دفاع می‌کنیم، استقرار صلح، ثبات و امنیت ایده‌آل همه ما برای سوریه در منطقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص موضع‌گیری‌های دولت جدید آمریکا درباره ایران به ویژه در خصوص موشکی و اینکه آمریکا درصدد است ایران را عصبانی کند و اظهار داشت: مسائل داخلی و موشکی ایران به دولت و حاکمیت مربوط است و ما در خصوص منافع و مصالح ایران خودمان تصمیم می‌گیریم و نیاز به مشورت و صحبت با دیگران نداریم.

قاسمی با بیان اینکه دولت جدید آمریکا هنوز تا استقرار کامل فاصله دارد و به شکل قابل قبول و آنطور که انتظار می‌رود هنوز دولت مستقر وجود ندارد، عنوان کرد: صحبت‌هایی گفته می‌شود که بعضا ضد و نقیض است و با هم تطابق ندارد و برخی از این صحبت‌ها غیردوستانه، خصمانه و حتی تهدیدآمیز است.

وی با تاکید بر اینکه از آنچه که امروز مطرح می‌شود زیاد تعجب نمی‌کنیم، گفت: این صحبت‌ها خیلی برای ما مهم نیست، ما عادت کرده‌ایم در بیش از سه دهه با حاکمیت‌های مختلف در آمریکا که از اینگونه سخنان بشنویم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: فکر می‌کنم واقعیت‌ها در زمان مناسب خودشان را جامی‌اندازند و شرایط را بر دیگران تحمیل می‌کنند، لذا ما منتظر هستیم که وضعیت کمی جلوتر برود و بتوانیم ارزیابی دقیق‌تر و بهتری را از دولت آمریکا داشته باشیم.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала