خرازی: ترامپ رسم حکومت داری را از ولادیمیر پوتین یاد بگیرد

© AP Photo / Sergei Gritsنمایندگان دمشق و مخالفین مسلح برای اولین پشت یک میز مذاکره نشستند
نمایندگان دمشق و مخالفین مسلح برای اولین پشت یک میز مذاکره نشستند - اسپوتنیک ایران
Telegram
با بر سر کار آمدن رئیس‌جمهور جدید در آمریکا و فرمان اجرایی جدید او برای جلوگیری از سفر اتباع هفت‌ کشور اسلامی به خاک آمریکا می‌توان گفت گفت‌وگوی تمدن‌ها با خطر روبروست. به همین دلایل است که باید روند این گفت‌وگوها را سرعت دهیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روز نو- دکتر سید کمال خرازی در دیدار ولادیمیر یاکونین، رئیس هیئت امنای موسسه تحقیقاتی روسی گفت‌وگوی تمدن‌ها که سه‌شنبه شب در ساختمان شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد، گفت: احساس ما این است که روابط ایران و روسیه آن حد که باید، توسعه نیافته است، درحالی‌که می‌توانیم روابطی در سطح بالاتر داشته باشیم.

وی با بیان اینکه احتمالاً دونالد ترامپ علاقه دارد رابطه‌اش را با روسیه توسعه دهد، گفت: شایسته است آقای پوتین رسم حکمرانی را به ترامپ بیاموزد. برخی مسائل را به وی آموزش دهد، با او درباره روابط فرهنگی با جهان اسلام و گفت‌وگوی تمدن‌ها صحبت کند و به ترامپ هشدار دهد که تصمیم‌های وی ممکن است چه خطراتی در پی داشته باشد. در واقع همان‌طور که میخائیل گورباچف به‌تازگی گفته است، ما در آستانه یک جنگ بین‌المللی قرار گرفته‌ایم و در این شرایط بحث گفت‌وگوی تمدن‌ها، راهبرد درستی است که از درگیری‌ها جلوگیری خواهد کرد.

خرازی در بخش دیگری از این دیدار به موانع گفت‌وگوی تمدن‌ها نیز اشاره و تصریح کرد: امروزه برخی کشورها از مفاهیمی همچون حقوق بشر و جامعه مدنی به‌عنوان ابزار علیه برخی دیگر از کشورها سوءاستفاده می‌کنند.

رئیس شورای راهبردی اضافه کرد: برای نمونه در مورد ایران، حقوق بشر به‌صورت سیاسی مورد قضاوت قرار می‌گیرد. در حالی‌که اگر برای نمونه وضعیت ایران و عربستان را از نظر استانداردهای حقوق بشری مقایسه کنید، متوجه برخورد تبعیض‌آمیز علیه ایران می‌شوید.

وی افزود: سعودی‌ها هر روز بدون هیچ دلیلی به نسل‌کشی و حمله به مردم یمن مشغول هستند، اما دنیا در این‌باره ساکت است.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: بنابراین، این واژه‌ها مورد سوءاستفاده قدرت‌ها قرارگرفته است و برای اینکه گفت‌وگوی تمدن‌ها شکل بگیرد، می‌بایست تمرکز را بر روی ملت‌ها قرار داد.

وی ادامه داد: با چنین راهبردی ما می‌توانیم همدیگر را بهتر بشناسیم. برای نمونه اگر مردم روسیه به ایران سفر کنند و ملت و فرهنگ ایران را ببینند و متقابلاً ایرانی‌ها به روسیه بروند، هر دو ملت بهتر با فرهنگ و رسوم یکدیگر آشنا می‌شوند و بهتر یکدیگر را می‌شناسند.

خرازی گفت: معنی اینکه آمریکا برای اتباع کشورهای اسلامی روادید صادر نمی‌کند این است که راه گفت‌وگوی میان تمدن اسلامی و غربی را می‌بندد و این به درگیری‌های بیشتر منجر می‌شود.

وی افزود: بنابراین باید فکر کنیم که چطور می‌توانیم این ابتکار را گسترش دهیم و زمینه درک متقابل را میان ملت‌هایمان فراهم کنیم.

رئیس شورای راهبردی تصریح کرد: زمانی که جمهوری اسلامی ابتکار گفت وگوی تمدن را مطرح کرد، اوضاع دنیا مانند امروز نبود. اگر آن زمان نیاز به گفت‌وگوی تمدن‌ها حس می‌شد، امروز این نیاز خیلی بیشتر شده است.

خرازی با اشاره به فعالیت تروریست‌ها در غرب آسیا، اروپا و نقاط مختلف جهان گفت: متأسفانه برخی کشورهای غربی، به‌ویژه آمریکا و رئیس‌جمهور جدید این کشور به‌جای اقدام علیه تروریست‌ها مواضعی علیه مسلمانان می‌گیرند که وضعیت را خیلی بدتر می‌کند.

وی با اشاره به نام این اندیشکده روسی گفت: عنوان اندیشکده شما از این‌جهت برای من جالب است که ایده گفت‌وگوی تمدن‌ها توسط رئیس‌جمهور وقت ایران مطرح شد و قطعنامه‌ای نیز با همین عنوان در سازمان ملل به ابتکار جمهوری اسلامی ایران تصویب شد.

 

رئیس شورای راهبردی تصریح کرد: ایران از هرگونه گفت‌وگوی میان تمدن‌ها حمایت می‌کند، به‌ویژه در وضع فعلی که عده‌ای جنگ بین تمدن‌ها را تعقیب می‌کنند.

 

یاکونین هم در این نشست که دکتر ابراهیم شیبانی و مهدی مصطفوی، دیگر اعضای شورا نیز در آن حضور داشتند، تصریح کرد: پدیده ترامپ نتیجه خشم انباشته مردم آمریکاست.

 

رئیس هیئت‌ امنای موسسه تحقیقاتی روسی گفت‌وگوی تمدن‌ها بابیان اینکه برای اولین بار است که جامعه آمریکا با چنین وضعی مواجه است، گفت: با چنین شرایطی، برخوردها در داخل جامعه آمریکا هم بیشتر می‌شود و بنابراین باید منتظر وضعیت تیره‌تری در آینده هم باشیم.

 

وی اضافه کرد: با توجه به سیاست‌های ترامپ و پیامدهای این سیاست‌ها، ضروری به نظر می‌رسد که نظریه گفت‌وگوی تمدن‌ها را بسط دهیم و شکاف‌های موجود را پرکنیم.

 

 

یاکونین با اشاره به سفر قریب‌الوقوع دکتر روحانی، رئیس‌جمهور به روسیه ابراز امیدواری کرد که روسای جمهور دو کشور شکلی از گفت‌وگوی تمدنی اروپایی ـ آسیایی را پیگیری کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала