جنین فریز شده پس از ۱۴ سال در ایران به دنیا آمد

© Fotolia / Sushytskaجنین فریز شده پس از ۱۴ سال در ایران به دنیا آمد
جنین فریز شده پس از ۱۴ سال در ایران به دنیا آمد - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک نوزاد حاصل از جنین فریز شده پس از ۱۴ سال در اصفهان به دنیا آمد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، یک نوزاد دختر در بیمارستانی در شهر اصفهان به دنیا آمد که بیش از 14 سال به صورت جنین در مرکز باروری و ناباروری اصفهان فریز و نگهداری شده بود.
عضو هیات موسس مرکز باروری و ناباروری اصفهان گفت: این نوزاد در کمال صحت و سلامت به دنیا آمد و شرایط جسمانی مادر 42 ساله وی نیز مساعد است.
وی بیان داشت: تا کنون در ایران تولد نوزاد حاصل ازجنین 14 سال فریز شده نداشتیم و پیش از این، بیشترین سن جنین فریز شده منجر به تولد، 11.5 ساله بود.
او خاطر نشان نمود که بطور معمول جنین فریز شده بویژه در کشورهای اروپایی فقط تا 10 سال نگهداری می شو. مادر این نوزاد در دوران بارداری، تحت مراقبت دقیق مرکز باروری و ناباروری اصفهان قرار داشت تا نوزاد وی در کمال سلامت و بدون ناهنجاری متولد شود.
دکتر کلانتری گفت: مادر این نوزاد 25 سال پیش ازدواج کرده و 2 بار حاملگی خارج از رحم داشت به همین دلیل دیگر امکان باروری برای وی مقدور نبود و در سال 81 با استفاده از روش آی وی اف (IVF) و تخمک های وی، یک جنین به رحم وی منتقل شد اما منجر به تولد نوزاد نشد.
وی با اشاره به اینکه 12 جنین از این بیمار در مرکز باروری و ناباروری اصفهان نگهداری و فریز شد، ادامه داد: این بیمار در سال های گذشته به نوعی از سرطان غدد لنفاوی (هوچکین) مبتلا شد و با این وجود در سال گذشته برای بچه دار شدن اقدام کرد.
عضو هیات موسس مرکز باروری و ناباروری اصفهان گفت: با وجود بیماری این زن، آزمایش ها و اقدام های مراقبتی لازم جهت باردار شدن وی صورت گرفت وامسال یکی از جنین های فریز شده به رحم وی منتقل و منجر به حاملگی این زن شد.
 این مادر باز هم شانس باردار شدن را دارد و می تواند پس از 2 سال و پایان دوران شیردهی نوزاد خود جهت انتقال یکی دیگر از جنین های فریز شده اقدام کند.
به گفته وی در زمان حاضر بیش از 100 هزار جنین فریز شده حاصل از لقاح آزمایشگاهی در مرکز باروری و ناباروری اصفهان نگهداری می شود.
پیش از این رکورد نگهداری ˈجنین فریز شدهˈ در ایران با نگهداری یک جنین به مدت 11.5 سال در آزمایشگاه مرکز باروری و ناباروری اصفهان در سال 91 ثبت شده بود که منجر به تولد یک نوزاد پسر شد.
در روش باردار کردن مادر از طریق جنین فریز شده، چندین تخمک در لقاح مصنوعی و آزمایشگاهی بارور و فریز می شود تا در سال های آینده در صورت نیاز یا درخواست زوجین مورد استفاده قرار گیرد.
مرکز باروری و ناباروری اصفهان در 1372 برای درمان نازایی زنان تاسیس شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала