آیا «شب یلدا» به عنوان یک آئین متعلق به ایران باستان است؟

© AP Photo / Rafiq Maqboolبیست اصل طلایی برای صادرکنندگان میوه ایران به روسیه
بیست اصل طلایی برای صادرکنندگان میوه ایران به روسیه - اسپوتنیک ایران
Telegram
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد: چند کشور برای پیوستن به ثبت جهانی آیین یلدا در میراث ناملموس جهانی یونسکو با مدیریت ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا- محمدحسن طالبیان، در نخستین نشست فرهنگی- پژوهشی با عنوان «یادمان یلدا» در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران گفت: پرونده ثبت جهانی یلدا که ۱۹ مارس سال گذشته میلادی برای ثبت در میراث ناملموس یونسکو از طرف ایران پیشنهاد شده بود، با اعلام آمادگی چند کشور که اشتراکاتی با ما درباره این آیین دارند، در نوبت ثبت قرار دارد.

او در این نشست که با عنوان «یادمان یلدا» و با موضوع «سخنی برای چون و چرایی یلدا در ملک ایران زمین» با حضور سید احمد محیط طباطبایی (رئیس ایکوم ایران)، سید رحمت‌الله رئوف حنان (مدیر مجموعه نیاوران) و جمع دیگری از پژوهشگران، فرهیختگان و چهره‌های فرهنگی و هنری برگزار شد، ادامه داد: یلدا می‌تواند مانند نوروز، یک گفت‌وگوی بین فرهنگی باشد که طیف وسیعی از جوامع و کشورهای مختلف آن را برگزار می‌کنند.

معاون میراث فرهنگی با بیان این‌که بیش از ۱۴۰۰ اثر ناملموس در ایران ثبت ملی شده، اما یلدا از اولویت‌های ماست، ادامه داد: هرچند یلدا در عمق جان ایرانیان و کانون خانواده‌های آنان است، اما در سطح عمومی سعی می‌کنیم سنت‌های یلدا را در کاخ موزه‌ها و مراکز فرهنگی استان‌ها حفظ کنیم.

طالبیان افزود: هدف میراث فرهنگی احترام به ارزش‌های گذشته و رسیدن به حقیقت است. امیدوارم به همه داشته‌های با ارزش ایران فرهنگی احترام بگذاریم و در سطح دیگر به روح کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو که دعوت به صلح و احترام و دعوت به رنگین‌کمان فرهنگ‌هاست، پایبند باشیم.

این صحبت‌ها در حالی از سوی طالبیان مطرح می‌شود که فرهاد نظری، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی روز دوشنبه (۲۹ آذر) به خبرنگار ایسنا تاکید کرده بود؛ «یونسکو در سایت میراث ناملموس خود صفحه‌ای را شبیه فراخوان طراحی کرده تا براین اساس هر کشوری که تمایل داشته باشد یکی از عناصر ناملموس خود را ثبت کند، نخست در آن صفحه اعلام کند، ایران نیز بیش از یک سال گذشته این فراخوان را برای ثبت جهانی «شب‌چله» تکمیل کرده است، اما از زمان ثبت درخواست ایران در سایت یونسکو، هنوز هیچ کشوری تقاضای درخواست پیوستن به پرونده‌ی «شب چله» را در این سایت اعلام نکرده است.»

وی همچنین تاکید کرده بود؛ «تا کنون نیز هیچ کشوری درخواست ثبت پرونده‌ای به صورت جداگانه به نام «شب چله» را در سایت یونسکو اعلام نکرده است.»

در صفحه «اشتراک‌گذاری اطلاعات برای ترویج پرونده‌های چند ملیتی» در سایت میراث ناملموس یونسکو نیز هنوز هیچ نشانی از حضور یا درخواست کشورهای دیگر برای پیوستن به پرونده‌ی «شب چله» به عنوان یک آئین متعلق به ایران باستان ثبت نشده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала