گزارش و تحلیل

سعودی‌ها مستقیم و غیر مستقیم در خونهای به زمین ریخته شده مردم بی‌گناه منطقه شریک هستند

© AP Photo / Ebrahim Norooziولایتی: ایران از دولت سوریه حمایت می کند، توفیق و پیروزی در نهایت نصیب مقاومت خواهد شد
ولایتی: ایران از دولت سوریه حمایت می کند، توفیق و پیروزی در نهایت نصیب مقاومت خواهد شد - اسپوتنیک ایران
Telegram
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل با یادآوری این نکته که بنیان‌های بین امیه پس از ماجرای کربلا ریشه‌کن شد، تاکید کرد: قطعاً کربلای منا که هزاران نفر از مردم بی‌گناه کشورهای اسلامی از جمله ایران در آن شهید شدند، ریشه آل سعود را خواهد کند.

خبرگزاری اسپوتنیک- علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری تسنیم با اشاره به پیام مهم رهبر انقلاب درباه حج، این پیام را پیامی قاطع و تعیین کننده عنوان کرد و گفت: رژیم آل سعود در طی سالهای گذشته اقداماتی را انجام داده که نظیر آن را در تاریخ اسلام کمتر می‌توان یافت.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل تاکید کرد که آل سعود در منطقه غرب آسیا به عنوان چماق آمریکا عمل می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه سعودی‌ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم در خونهای به زمین ریخته شده مردم بی‌گناه و مسلمان منطقه در سالیان گذشته شریک هستند، خاطرنشان کرد: آل سعود همانهایی هستند که از صدام حمایت کردند و در قتل و عام صدها هزار نفری مردم بی گناه ایران و عراق از سوی صدام شریک هستند.

ولایتی با تاکید بر اینکه آل سعود در منطقه غرب آسیا به دنبال این بود که مزدوران خود را در منطقه حاکم کند، متذکر شد: به طور نمونه  رژیم آل سعود در سوریه به دنبال این بود که حکومت این کشور که تابع آنها نبود را ساقط کند که البته شکست خورد. معتقدم رژیم سعودی در تمامی عرصه به آخر خط رسیده است.

وی با بیان اینکه عربستان همواره از افراطی‌گری و وهابیت حمایت و این دیدگاه‌های انحرافی در اسلام را ترویج کرده است، گفت: همان طور که در اجلاس اخیر علمای الازهر و علمای اهل سنت در «گروزنی چچن» تاکید شد، دیدگاه وهابی هیچ نسبتی با اسلام ندارد؛ وهابیتی که عربستان مروج آن است.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل تصریح کرد: عربستان به جای اینکه خادم حرمین باشد، در خدمت دشمنان اسلام یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

وی با تاکید بر ناکارآمدی و سوء استفاده حکام آل سعود از حرمین شریفین، خاطرنشان کرد: حرمین شرفین متعلق به یک کشور نیست بلکه متعلق به کل امت اسلامی است. این جور نیست که یک عده منحرف از اسلام هر طوری که خواستند عمل و خواسته‌های خود را به خیل عظیم مسلمانان تحمیل کنند.

وی در ادامه گفت‌وگوی خود مصداق امروزی«شجره ملعونه طواغیت» که در پیام روز گذشته رهبر معظم انقلاب درباره حج آمده بود را رژیم آل سعود دانست و تاکید کرد: بر اساس نظر غالب مفسرین شجره ملعونه بنی امیه هستند که می‌توان گفت رژیم سعودی دنباله بنی امیه و همین شجره ملعونه است.

 

ولایتی با یادآوری این نکته که بنیان‌های بین امیه پس از ماجرای کربلا ریشه‌کن شد، تاکید کرد: قطعاً کربلای منا که هزاران نفر از مردم بی‌گناه کشورهای اسلامی از جمله ایران در آن شهید شدند، ریشه آل سعود را خواهد کند.

وی از مسئولان کشور خواست تا ابعاد فاجعه منا را در مجامع بین المللی پیگری کند.

عضو هیئت نظارت برجام در بخش دیگری از گفت‌وگو درباره بدعهدی‌های آمریکا در برجام و بررسی این موضوع در جلسه هیئت مذکور، گفت: انشاءالله ظرف یکی دو روز آینده، جلسه نظارت بر برجام تشکیل می‌شود که جلسه جامعی خواهد بود. در این جلسه بحث نظارت بر برجام مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل در تحلیل خود از بحث«FATF» نیز گفت: ما باید دنبال منافع خودمان باشیم. این موضوع هم باید در مراجع قانونی جمهوری اسلامی ایران و در نهایت آن شورای عالی امنیت ملی بررسی و تصمیم‌گیری شود.

 

ولایتی تاکید کرد: باید بر اساس آنچه منافع ملی ما اقتضا می‌کند، عمل کنیم و زیر هیچ تحمیلی نرویم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала