سیاست انرژی آلمان در مسیر آماده سازی ایران برای گذر به انرژی های تجدید پذیر

© Sputnik / Alexei Danichevغروب خورشید
غروب خورشید - اسپوتنیک ایران
Telegram
گزارشی تحقیقی و تفصیلی در مورد سیستم، ساختار اداری مرتبط، نحوه فعالیت و اطلاعات تخصصی با عنوان "توانمند سازی سیستم های خورشیدی در ایران " با بودجه وزارت امور خارجه آلمان و توسط انجمن انرژی خورشیدی آلمان تهیه شود.

خبرگزاری تسنیم در گزارش روز دوشنبه خود آورده است، ایران کشوری است که در سال حداقل 300 روز را در حدود 80 درصد از پهنه اراضی خود از تابش نور خورشید بهره مند بوده و فرصت طلایی برای بهره گیری از انرژی نهفته آن و توسعه انرژی های تجدیدپذیر است. اما در حال حاضر، کمتر از یک درصد برق ایران از طریق انرژی خورشیدی تولید می‌شود؛ در حالی که ظرفیت عظیم بالقوه آن ناگفته پیدا است.

کشور ایران با ظرفیت تولید برق 75 هزار مگاواتی خود از ظرفیت عالی انرژی‌های تجدیدی پذیر بهره‌مند است، که این امر باعث شده که دولت آلمان سفارش دهد تا گزارشی تحقیقی و تفصیلی در مورد سیستم، ساختار اداری مرتبط، نحوه فعالیت و اطلاعات تخصصی با عنوان "توانمند سازی سیستم های خورشیدی در ایران " با بودجه وزارت امور خارجه آلمان و توسط انجمن انرژی خورشیدی آلمان با هدف ایجاد همکاری و سرمایه گذاری بلند مدت در این حوزه تهیه شود.

«سید ابوالفضل موسوی فاضل» نماینده شرکت solarwatt آلمان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: ایران کشوری دارای ظرفیت های استراتژیک ، جغرافیایی بازرگانی و اقتصادی فراوان است که یکی از آنها بهره گیری از استعدادهای تولید انرژی های تجدید پذیر است.

وی افزود: با توجه به سیاست های کلان کشور در جهت رشد صنعت ، آلایندگی نیز به همان نسبت رشد خواهد کرد که با توجه به تجربه اروپا که قاره سبز نام گرفته، نیاز به بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر بیشتر مشهود خواهد شد.

موسوی فاضل با بیان اینکه "کشور ایران یکی از امضا کنندگان پیمان کنوانسیون تغییرات اقلیمی 2015 سازمان ملل در پاریس موسوم به (COP 21) است"، گفت: تهران تصریح کرده که انرژی‌های تجدید پذیر را سرلوحه تنوع انرژی خود و تامین ملاحظات بین‌المللی منع انتشار گازهای گلخانه‌ای قرار داده است.

وی ادامه داد: در همین راستا و بر اساس سیاست های دولت آلمان ، شرکت solarwatt آلمان به عنوان پیشرو  شرکت های فعال در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، در تلاش اخذ مجوز های لازم و طی امور اداری جهت احداث نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 30 مگاوات به عنوان پروژه اول و شروع این حرکت است.

 

آلمان و ایران از دهه پنجاه میلادی شرکای تجاری و آموزشی بوده‌اند. صادرات آلمان به ایران از سال 2014 تاکنون 30 درصد افزایش داشته و شرکت‌ها و صنایع آلمان در ایران بسیار مورد استقبال بوده و هستند. به گفته کارشناسان گرچه این فقط تازه‌ترین فصل از بهره‌گیری فزاینده آلمان از سیاست انرژی به عنوان شکلی از دیپلماسی نرم است، اما برلین با استفاده از امتیاز خود به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران به دنبال آن است که با توجه به کاهش ذخایر سوخت فسیلی خود و سیاست های اتحادیه اروپا و احتمال حتمی وجود بحران انرژی در آینده، در استفاده از پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر ایران از سایر رقبا پیشی بگیرد و با توجه به کاهش منابع فسیلی، ایران را برای گذار به انرژی های تجدید پذیر آماده سازد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала