ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

فضانورد روس که سال گذشته به ایران سفر کرده بود در حین ماموریت در یکی از شهر های روسیه سکته قلبی کرد

© Sputnik / Ramil Sitdikov / ورود به گالری تصاویر28-я Московская международная книжная выставка-ярмарка. День пятый
28-я Московская международная книжная выставка-ярмарка. День пятый - اسپوتنیک ایران
الکساندر لازوتکین فضانوردی که سال گذشته به ایران سفر کرده بود در حین ماموریت در یکی از شهر های روسیه سکته قلبی کرد. بر اساس آخرین خبر ها حال او خوشبختانه بعد از جراحی خوب است و در حال حاضر در بخش عمومی بستری است.

لازوتکین فضانورد روسیه در ۳۰ اکتبر ۱۹۵۷ میلادی در مسکو زاده شد. وی در مأموریت سایوز تی‌ام-۲۵ حضور داشته است و به ایستگاه فضایی میر سفر کرد.
سفر او به میر بسیار پرماجرا شد. در روز ۲۳ فوریه در ایستگاه یک آتش‌سوزی رخ داد که او و همکارانش بلافاصله وارد عمل شدند و آن را خاموش کردند. اما از آن وحشتناک‌تر حادثه تصادف ناو باربری پروگرس بود که نه در گذشته و نه بعد از آن چنین اتفاقی نیفتاده بود.
سفر فضایی لازوتکین پس از ۱۸۴ روز و ۲۲ ساعت و هفت دقیقه و ۴۰ ثانیه در ۱۴ اوت همان سال پایان یافت. این سفر بعدا در کتاب رکورد های گینس به عنوان پر حادثه ترین ماموریت فضایی به ثبت رسید.
لازوتکین در سال ۲۰۰۲ دوباره به تمرین برای سفر به فضا مشغول شد. اما در اوت ۲۰۰۵ در حالی که در آمریکا مشغول آموزش بود، حالش خراب و به بخش مراقبت ویژه قلب بیمارستان در هوستون اعزام گردید. بر اساس تصمیمات کمیسیون عالی پزشکی در نوامبر ۲۰۰۷ وی را از فضانوردی بازنشسته شد.
الکساندر لازوتکین در بهمن ۱۳۹۴ هجری شمسی به ایران آمد. او در جریان سفرش به ایران از شهرهای تهران، اصفهان، دامغان و نهاوند بازدید کرد و سخنرانی‌هایی در این شهرها داشت. وی در بازدید خود از ایران در جنبش سین هشتم شرکت کرد و مدال یادبودی به آن اهدا نمود. لازوتکین همچنین با حضور بر سر مزار شهید تهرانی‌مقدم، دانشمند موشکی ایران به وی ادای احترام کرد.
لازوتکین بعد از سفرش به ایران بسیار به کشور ما علاقمند شد و بار ها در محافل مختلف گفت که ایران سرزمینی دوست داشتنی با مردمی فهیم و مهربان است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала