دستگیری تعدادی از افراد در ارتباط با تحقیق و تفحص از بنیاد شهید

© Flickr / Blondinrikard Fröbergانتصاب اولین سفیر سنی ایران
انتصاب اولین سفیر سنی ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس نهم، از ارایه پرونده تفحص از بنیاد شهید طی گزارش مبسوط به رئیس قوه قضائیه خبر داد وگفت: بر این اساس دادگاه ویژه ای برای بررسی مستندات به دست آمده تشکیل شده است.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از خانه ملت، با یادآوری اظهارات زریبافان رئیس پیشین بنیاد شهید مبنی بر لزوم ارایه مستندات از سوی کمیته تفحص از بنیاد شهید، افزود: من بارها به آقای زریبافان تاکید کردم که مصاحبه‌ای انجام ندهد اما ایشان توجهی نکردند؛ آقای زریبافان نباید وارد بحث تحقیق و تفحص می شدند.
نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخلاف درخواست‌های رسانه‌ها تمایلی ندارم که وارد این بحث ها شوم؛ اینکه آقای زریبافان اعلام می‌کند که اگر به اندازه حبه قندی سند دارید آن را رو کنید باید گفت که اگر رئیس مجلس اجازه دهد 30 هزار سند از این تحقیق و تفحص را رسانه ‌ای خواهم کرد.

اینکه می‌گویند پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید مختومه شده اطلاعات غلط است
این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: ما با هیچ یک از افراد رودربایستی نداریم و با هیچ کس نیز تبانی نکرده ایم؛ اینکه می‌گویند این پرونده مختومه شده اطلاعات غلطی است. ما مشکلات عدیده‌ای در بانک دی و سیستم های اقتصادی در بنیاد شهید داشتیم که تیم تحقیق و تفحص در بررسی های خود به آنها پرداخت.
وی با بیان اینکه ما با دولت ها در جنگ نیستیم بلکه به دنبال ریشه کنی مفاسد هستیم، یادآور شد: با هر کسی بیت المال را غارت کند برخورد می کنیم، در جریان تحقیق و تفحص از بنیاد شهید نیز صدها میلیارد تومان را برگرداندیم.
خجسته تصریح کرد: متأسفانه تخلفاتی در بانک دی رخ داده است که تلاش داریم سرمایه‌ رفته را بازگردانیم؛ برخی ها گمان می کنند که ما اطلاعاتی نداریم درحالی که باید گفت که آیا گمان می کنید اطلاعی از قیمت گذاری زمینی که با قیمت ناچیز می خرید، نداریم؟
وی یادآور شد: به همین زودی ها چندین تحقیق و تفحص را شروع خواهیم کرد از جمله 50 هزار میلیارد تومانی که در یکی از بانک ها بلاتکلیف است و نیز تحقیق و تفحص از چندین بانک نمونه آن بانک دی است این بدان معناست که تحقیق و تفحص ما استمرار دارد.
خجسته با یادآوری موانعی که در مجلس قبل برای تحقیق و تفحص از بنیاد شهید ایجاد شد، افزود: طبق قانون اتفاقاتی که صورت گرفته به رئیس مجلس گزارش شد و به صورت مفصل مدارک را به رئیس مجلس ارائه کردیم، حال بخش عمده ای از تحقیق وتفحص از بنیاد شهید با مستندات آن به رئیس قوه قضاییه ارایه شد و توضیحاتی نیز در جلسه ای مشترک با رئیس قوه قضاییه به ایشان ارایه کردیم.

تعدادی از افراد در ارتباط با تحقیق و تفحص از بنیاد شهید دستگیر شده اند

وی افزود: اکنون رئیس قوه قضاییه دستور دادند تا این موضوع در دادگاهی پیگیری شود، از قبل تعدادی از افراد دستگیر شده اند و در آینده نیز با قدرت این کار ادامه می یابد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: اکنون نیز مستندات به صورت مستمر به دستمان می رسد و هم اکنون نیز در بانک دی اتفاقاتی افتاده که من راساً به آن ورود و برخورد کرده ام تا این مبالغ برگردانده شود. اگر کسی اصرار دارد که ما مستندات خود در زمینه تفحص از بنیاد شهید را ارائه کنیم با رئیس مجلس هماهنگ خواهیم کرد تا این مستندات ارائه شود و آن را در اختیار رسانه ها قرار می دهیم.
خجسته با انتقاد از اینکه ناکارآمدی و سوء مدیریت در بنیاد شهید غوغا کرده است، گفت: فشارهای سیاسی از داخل و خارج مجلس مانع از آن می شد که تحقیق و تفحص به نتیجه برسد؛ بر اساس تلاش های صورت گرفته 500 میلیارد تومانی که از صرافی بانک دی به دبی رفته بود برگردانده شد همچنین بخشی از اموال و یک هتل نیز بازگردانده شده است.
وی درباره عدم امضای تحقیق و تفحص از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس نهم، افزود: 7 نفر این تحقیق و تفحص را امضا کردند ولی تعدادی از آنها امضا نکردند، ما گمان می کردیم که این تحقیق و تفحص روال عادی دارد اما پیچیدگی های زیادی داشت و عزمی برای قرائت آن وجود نداشت.
خجسته تاکید کرد: متاسفانه درآخرین جلسه ای که برای نهایی شدن تحقیق و تفحص از بنیاد شهید تشکیل شد تعداد اعضا به حدنصاب نرسید اما از مسیر قوه قضاییه موضوع را پیگیری و به رییس مجلس گزارش دادیم و حال مسئولیت طبق قانون با هیات رئیسه خواهد بود.
این نماینده مردم درمجلس دهم، افزود: متاسفانه برخی از نمایندگان فشار می آوردند تا این تحقیق و تفحص به سرانجام نرسد. لذا در نهایت در صحن علنی مجلس از وقت نطق میان دستور خود استفاده کردم و بخشی از گزارش تحقیق و تفحص را ارائه دادم و گفتم که آیا بحث سلطان شکر در شرکت سبحان دروغ است؟ آیا سند ندارد؟ ما طبق آیین نامه نمی توانیم بگوییم ولی اگر رئیس مجلس بخواهد آن را مطرح می کنیم.

باید سیستم های اقتصادی از بنیاد شهید جدا شود
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ما هیچ‌گاه نمی‌گوییم آقای زریبافان یا هر فرد دیگری اختلاس کرده اما بدون شک ضعف های مدیریتی وجود داشته ما حتی با رئیس فعلی نیز کاری نداریم؛ به نظر می رسد باید سیستم های اقتصادی از بنیاد شهید جدا شود و واگذاری‌هایی در این زمینه صورت گیرد.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала