شمارش آرای همه‌پرسی بریتانیا: پیشتازی اندک رای خروج

© REUTERS / Jon NazcaA member of a polling station stands next to a polling box as she waits for citizens during the EU referendum in the British overseas territory of Gibraltar, historically claimed by Spain, June 23, 2016.
A member of a polling station stands next to a polling box as she waits for citizens during the EU referendum in the British overseas territory of Gibraltar, historically claimed by Spain, June 23, 2016. - اسپوتنیک ایران
Telegram
شمارش آرای همه‌پرسی عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا در جریان است.

با اعلام نتایج شمارش بیش از ۲۳ میلیون رای، هواداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و هواداران ماندن در این اتحادیه هر کدام نزدیک به نیمی از آرا را از آن خود کرده‌‌اند و رای خروج با پیشتازی اندک ۵۱.۶ درصد رای‌ها را به دست آورده است.

در حالی که برخی نظرسنجی‌ها از احتمال پیروزی هواداران ماندن در اتحادیه اروپا با پیشتازی اندک خبر می‌دادند، در تعداد زیادی از حوزه‌های انتخابیه رای به خروج بالاتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. چنینی نتیجه‌ای به افت ارزش پوند منجر شده و ارزش پوند به زیر ۱.۴ دلار رسیده است.

به نظر می‌رسد که نرخ مشارکت در همه‌پرسی نزدیک به ۷۰ درصد بوده که در انتخابات اخیر در بریتانیا به شکلی بی‌سابقه بالا است.

هواداران ماندن در اتحادیه اروپا روی حمایت بالای رای دهندگان در لندن حساب می‌کنند، انتظار می‌رود که مناطق شهری بزرگتر انگلیس هم بیشتر از ماندن حمایت کنند، اما نتایج اعلام شده حاکی از آن است که شهرهای کوچکتر انگلیس عمدتا به خروج از اتحادیه رای می‌دهند.

در ایرلند شمالی تاکنون رای‌های به ماندن در اتحادیه اروپا بیش از رای به خروج بوده است.

همچنین نتایجی که تاکنون اعلام شده حاکی از گرایش بالای رای‌دهندگان اسکاتلندی به ماندن در اتحادیه اروپا است. اما در مقابل به نظر می‌رسد هواداران خروج در ولز بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده‌اند.

ناظران سیاسی از گرایش‌های مختلف هشدار می‌دهند که این همه‌پرسی جامعه بریتانیا را به شدت قطبی کرده است.

نتایج نهایی همه‌پرسی بریتانیا احتمالا صبح جمعه به وقت محلی اعلام خواهد شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала