گزارش و تحلیل

مربی خودی از بیگانه بهتر است

© Sputnik / Vladimir PesnyaИгроки сборной России перед матчем Россия - Уэльс на чемпионате Европы по футболу во Франции
Игроки сборной России перед матчем Россия - Уэльс на чемпионате Европы по футболу во Франции - اسپوتنیک ایران
Telegram
مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا در فرانسه به اوج خود نزدیک شده و لحظات مراحل نهایی از سر گرفته می شود، لیکن جشن فوتبال برای تیم ملی روسیه و هوادارانش، دیگر به پایان رسید.

توقع و انتظار و امید هواداران تیم ملی روسیه از حد اقل پیروز شدن در گروه خود، برآورده نشده است. نخستین بازی در مقابل تیم انگلیس، احساسات مخلوط و دو دلی بوجود آورده بود. بازی مساوی تمام شده است. از یک طرف، تیم روسیه در مقابل حریف، ایستادگی و خوی خود را نشان داده و تا آخرین لحظات بازی، سر زانو نشده و دل خود را نباخت. از طرف دیگر، حاصل و نتیجه بازی بر اساس همان سوژه ای که تمام مشکلات، بر اساس شانس باور نکردنی و تصادف مناسب حوادث به دست آمده بود.
در بازی دوم، پیروزی، "دو بر یک"، از آن تیم ملی اِسلواکی شد. به نظر می رسید، در همین بازی با رقیب مساوی، بازیکنان توان اصلی خود را به نمایش خواهد گذاشت، اما افسوس، برعکس آن، رویارویی با تیم اسلواکی، تمام مشکلات احتمالی تیم مان را آشکار ساخت. ما شاهد سرعت کند خطوط دفاعی و حمله، عدم هماهنگی، از دست دادن حواس در مقطع حساس، عدم قابلیت اجراء طرح بازی، انگیزه کمرنگ شدیم.
در نهایت، باخت تاروماری و سوت و کور "صفر بر سه" بازی با وِلز، تمام خیالات نسبت به بازی تیم ملی را نقش بر آب کرد.
فردای آن روز، بعد از باخت تیم ملی، رسانه های گروهی اعلام کردند که امکان دارد جای مربی ارشد را استانیسلاو چِرچِسوف، مربی ارشد اسبق پاشگاه های "اسپارتاک" و "دینامو" اشغال کند. هم زمان، با نام چِرچِسوف، نام مربی تیم "مانچِسِتر سیتی"، مانوئل پِلِگرینی سر زبانها آمد. رسانه های گروهی اسپانیا حتی شایه پراکنی کردند که گویا به وی 10 میلیون دلار پیشنهاد شده است.
ولی تا این ساعت معلوم نیست کی آماده است وظیفه مربی ارشد تیم ملی را بر عهده بگیرد.
شرایط را اولگ رومانتسِف، مربی سابق تیم ملی و پاشگاه "اسپارتاک" تفسیر می نماید. به نظر وی، مشکلات در ساختار و سیستم فوتبال روسیه است. باید در مدیریت و سازماندهی فوتبال وطنی، برخورد و روش جدید تطبیق شود.
رومانتسف می گوید:" چرا ما بازیهای یورو را باحتیم؟ در پاشگاه های ما، بازیکنان خارجی پیشرو و لیدر می باشند. ما باید برای دورنما و آینده، بچه های خودمان را آماده کنیم. روز ها را که آلمان ته فوتبال بود، در خاطره خود دارم. بعداً آنها قهرمانان جهان شدند. روش و سبک کار باید ساده باشد، آن هم جستجوی نابغه ها در سراسر کشور. خریدن بازیکن، ساده ترین کار است.
تیم ملی به شخصی ضرورت دارد که بتواند شرایط موجود را ارزیابی کرده متوجه قضیه شود و در دو سال پیش رو، محصول و بهره حد اکثر از فوتبال روسی بگیرد. کی می تواند این کار را کند؟ متخصص خارجی یا مربی وطنی که هنوز قابلیت و طرحهای خود را در تیم ملی آزمایش نکرده است؟ شاید بازهم فرمان مربی ارشد را از لئونید اسلوتسکی نگرفته شانس جدید به او بدهیم؟
به نظر والری نپومنیاشی، فوتبالیست و مربی سابق شوروی، مربی حاضر تیم ملی روسیه، تجربه کافی چنین کار را نداشته است ولی وی توان و قابلیت اصلاح وضع را دارا می باشد. مربی سابق شوروی می گوید:" من طرفدار آن هستم که مربی کنونی، مقام خود را ترک نکند، اگر البته شوق و هوس آن را دارد. وی متخصص خوبی هست و کار در تیم ملی، تجربه غنی است. وی تحلیلگر خوبی هست و می تواند سریع وضع را تجزیه و تحلیل کند."
نظر دیگر هم وجود دارد که تیم ملی به مربی کنونی دیگر اختیاج ندارد. آناتولی بیشووِتس، بازیکن و مربی دیگر تیم ملی می گوید که "ارزیابی کار مربی کنونی از نقطه نظر حصول و کیفیت، نشان دهنده ناکامی وی است".
کارشناسان ورزش فوتبال، متفقالقول اند که مربی ارشد تیم ملی باید شخص خودی که با واقعیت های فوتبال ما وَ خصوصیت و ویژگی آن آشنایی دارد باشد. روی خارجی حساب کردن و امید بستن، نامعقولانه است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала