ساخت 100 کیلومتر مترو در تهران در 15 ماه آینده

© Sputnik / Eugeniy SamarinРабочие во время строительства станции "Фонвизинская" Люблинско-Дмитровской линии Московского метрополитена
Рабочие во время строительства станции Фонвизинская Люблинско-Дмитровской линии Московского метрополитена - اسپوتنیک ایران
شهردار تهران از ایجاد ۱۰۰ کیلومتر متروی دیگر در تهران در ۱۵ ماه آتی خبر داد.

به گزارش همشهري آنلاين، محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاحیه ایستگاه و خط متروی شهر آفتاب با اعلام اينكه این خط مترو از ایستگاه شاهد تا شهر آفتاب شش کیلومتر است، گفت: این عدد در وهله اول چشمگیر نیست چرا که کارگران و مسئولان مترو به طور هفتگی بالغ بر 700 متر حفر تونل دارند اما در مقابل برخی شهرها در کشور وجود دارند که ده‌ها سال است که در امر ساخت مترو فعال هستند اما هنوز نتوانستند شش کیلومتر از متروی خود را به بهره‌برداری برسانند.

وی با بیان اینکه افتتاح شش کیلومتر کوچک است اما انصافا امروز اقدام مهم و تاثیرگذاری انجام شده است، گفت: ساخت مجموعه شهر آفتاب مدت‌ها بود که بر زمین مانده و ضرورت داشت که ساخت این مجموعه در دستور کار قرار گیرد.

شهردار تهران با بیان اینکه مجموعه شهر آفتاب طی هفته‌های آینده و بزودی افتتاح می‌شود، گفت: یکی از چالش‌های مهم شهر ما بحث مشکلات نمایشگاه بین‌المللی در داخل شهر بود و این در حالیست که در شهرهای بزرگ نمایشگاه‌هایی که بیش از 200 هزار نفر مراجعه‌کننده دارند باید در خارج شهر برگزار شوند.

قالیباف با بیان اینکه ترافیک و آلودگی هوا دو چالش پایتخت در زمان برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ بود، گفت: شهرداری بار مسئولیت ساخت شهر آفتاب را تقبل کرد و در آینده نزدیک نیز به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه با رساندن مترو به شهر آفتاب یکی از چالش‌های مهم برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ مقیاس حل و فصل شد، گفت: شهرداری توانست یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مردم را پاسخ دهد.

شهردار تهران با بیان اینکه وارد شدن مترو به شهر آفتاب به دو دانشگاه و یک حوزه علمیه نیز کمک زیادی کرد، گفت: طی پانزده ماه آینده اتفاقات مهمی را پیشرو داریم.

قالیباف در تشریح این اتفاق مهم با بیان اینکه در دو دهه اول ساخت مترو تنها 80 کیلومتر مترو ساخته شد، گفت: اما از سال 84 تا 94 (یک دهه اخیر) 100 کیلومتر مترو در پایتخت افتتاح شده است.

وی با بیان اینکه در 15 ماه پیشرو قادر هستیم 100 کیلومتر مترو دیگر به چرخه حمل و نقل اضافه کنیم، گفت: اقدام یک دهه را می‌توان با یک تلاش مضاعف طی 15 ماه و تا پایان دوره چهارم شورای شهر و مدیریت فعلی شهری به پایان برسانیم و این افتخار را نصیب شود که خط 6 و 7 مترو نیز طی 1.5 سال آتی به پایان برسد.

شهردار تهران با بیان اینکه طول دو خط شش و هفت، 70 کیلومتر است و از شهر آفتاب تا فرودگاه امام نیز مترو32 کیلومتر طول خواهد داشت و پرونده خطوط متروی پایتخت با 300 کیلومتر به اتمام می‌رسد، گفت: بزرگ‌ترین و فشرده‌ترین کار عمرانی در بدترین شرایط مالی طی 15 ماه آتی می‌تواند محقق شود.

قالیباف با بیان اینکه دولت قول داده است تا در زمینه تامین واگن همکاری‌های لازم را با شهرداری تهران داشته باشد، افزود: در این زمینه شرمنده مردم هستیم چرا که زیرساخت‌ها آماده هستند اما واگن به تعداد لازم وجود ندارد و بر همین اساس سرفاصله قطارها در برخی ازخطوط زیاد است و حتی موقعی که مردم سوار قطار می شوند نیز کرامت انسانی آنها حفظ نمی‌شود.

وی با بیان اینکه اگر تخصیص واگن‌ها اتفاق بیفتد ظرفیت مترو به دو برابر افزایش می‌یابد، گفت: این وعده را می‌دهیم که اگر واگن‌های مورد نیاز تامین شود هر 2.5 دقیقه یک قطار عبور خواهد کرد و ظرفیت جابجایی مسافر به 10 میلیون نفر خواهد رسید.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала