حیوانات از سیرک‌های ایران رفتند

© Sputnik / Ramil Sitdikov / ورود به گالری تصاویرПремьера Новогодней программы Цирка больших зверей
Премьера Новогодней программы Цирка больших зверей - اسپوتنیک ایران
Telegram
دیگر رفته رفته حیوانات در سیرک‌های ایران حضور ندارند و به جایگاه واقعی خود سپرده می‌شوند چرا که از ابتدای سال جاری نام ایران در فهرست کشورهای بدون سیرک حیوانات جهان ثبت شد.

به گزارش تسنیم، سیرک به معنی آنچه امروز می شناسیم با حضور شعبده باز، دلقک، اکروبات باز و حیوانات رام شده مانند شیر و خرس از سدهٔ 1700 میلادی اغاز به کار کرده‌است، پدیده ای که در سال 1370 به ایران وارد شد.

سیرکی که خلیل طریقت پیما (ملقب به خلیل عقاب) به همراه همسرش شهلا اشکبوس، در ایران افتتاح کرد با حضور 60 نفر از هنرمندان ایتالیا، رومانی و پرتغال در بسیار از شهرهای ایران به اجرای نمایش پرداخت.

شهلا اشکبوس که به بانوی سیرک ایران مشهور است مدت 18 سال مدیریت سیرک خلیل عقاب را عهده دار بود و در نهایت اسفند‌‌‌‌‌ 1387 ‌در یک تصادف رانندگی حین سفر کاری با تیم ایتالیایی خود درگذشت اما سیرک خلیل عقاب با بیش از 25 سال سابقه نوروز امسال در کنار سیرک‌های دیگر نخستین اجرای نمایش بدون استفاده از حیوانات را تجربه کرد.

شادی مدرس فعال حیات وحش که فروردین سال 93، کارگروهی برای حذف حیوانات از سیرک‌ها تشکیل داده بود با ابراز خرسندی از پایان اجرای نمایش با حیوانات در ایران گفت: جلب موافقت سیرک‌دارانی که سال‌ها از راه اجرای نمایش با حیوانات امرار معاش کرده‌اند برای ایجاد تغییری اساسی در برنامه‌هایشان چندان آسان نبود چنانچه در ماه‌های آغازین تشکیل کارگروه، تنش‌های بسیاری بین اعضای کارگروه و سیرک‌داران شکل گرفت اما خوشبختانه پایانی خوش و صلح آمیز را به همراه داشت.

وی حمایت فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از جریان حذف حیوانات از سیرک‌ها را یکی از مهمترین عوامل موفقیت این کارگروه عنوان کرد و گفت: پیگیری‌های نمایندگان مجلس و مکاتبات فراکسیون محیط زیست با سازمان حفاظت محیط زیست راه را برای رسیدن به هدف کارگروه که ثبت نام ایران در فهرست کشورهای بدون سیرک حیوانات بود هرچه بیشتر هموار ساخت.

این فعال حیات وحش با اشاره به اینکه حیوانات بسیاری چون خرس و شیر طی 2 سال گذشته در راستای ممنوعیت تدریجی سیرک حیوانات توسط سیرکداران و معرکه‌گیران به سازمان حفاظت محیط زیست منتقل شده‌اند گفت: بیشترین تعداد گونه‌های حیات وحش متعلق به سیرک قهرمانی بود که در تابستان 93 تعداد 84 حیوان غیراهلی شامل 29 شیر آفریقایی، 2 خرس سیاه و4 خرس قهوه ای به همراه خود به استان البرز آورده بود.

مدرس ضمن استقبال از انصراف داوطلبانه سیرک قهرمانی از اجرای نمایش با حیوانات در سیرک گفت: دوازدهم فروردین طی مراسمی در سیرک شیراز از محمدعلی قهرمانی که پس از سال‌ها از ادامه اجرای نمایش با 30 قلاده شیر آفریقایی انصراف داد قدردانی کردیم و تصمیم داریم در جریان بازسازی باغ وحش شیراز که به تازگی آغاز شده خصوصاً برای فرهنگ‌سازی و نحوه برخورد مردم با حیوانات باغ وحش از برادران قهرمانی حمایت کنیم.

این فعال حیات وحش در پایان با تأکید بر اینکه از ابتدای سال جاری نام ایران در فهرست کشورهای بدون سیرک حیوانات جهان ثبت شد در خصوص آخرین بازماندگان حیات وحش در قفس‌های سیرک گفت: در حال حاضر تنها 7 قلاده ببر بنگال متعلق به سیرک عقاب در انتظار جایگاهی مناسب برای ادامه زندگی هستند.

وی ادامه داد: این تعداد که به‌زودی یا به باغ وحشی واجد شرایط منتقل می‌شوند یا با توجه به علاقه و اهمیت ویژه‌ای ابراهیم طریقت پیما، مدیر این سیرک برایشان قائل است، در جایگاهی ثابت و مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست توسط وی نگهداری خواهند شد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала