گزارش و تحلیل

ورود قانون ایرانی به دادگاه های سوئد

Telegram
چندین سال است ، پروسه طلاق زوج های ایرانی که ازدواج خود را در جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسانده اند به " دردسری " برای سیستم های قضایی سوئد تبدیل شده است.

دشواری مسئله در این است که طی طلاق برطبق قوانین ایران ، که برپایه اصول شریعت است ، شوهران باید مبلغ قابل توجهی را که در واقع هدیه ازدواج یا مهریه نامیده می شود به همسران خود پرداخت نمایند. پرداخت آن در حقوق خانواده اسلامی اجباریست. در ایران طی مراسم نکاح طرفین قرارداد ازدواجی را امضاء می کنند که بر طبق آن شوهر وظیفه پرداخت مهریه را برعهده می گیرد.
در برخی از موارد طلاق زوج های ایرانی در سوئد ، زنان ایرانی مسئله ی مربوط به وظیفه پرداخت مهریه را که در قرارداد ازدواجشان آمده است ، پیش کشیدند. البته این قرارداد در محدوده ی جمهوری اسلامی ایران منعقد شده است. طی یکی از دادرسی ها، دادگاه منطقه ای سوئد تصمیم گرفت که مسئله باید برطبق قوانین سوئد حل شود و مطابق با آن زن حق ندارد با توجه به قوانین ایران پولی درخواست کند. اما زن ایرانی که با این تصمیم دادگاه موافق نبود ، درخواست تجدید نظر را به دادگاه عالی مطرح کرد و مسئله به نفع او حل و فصل گردید. دادگاه تجدید نظر سوئد به این نتیجه رسید که مسئله ی پرداخت مهریه جایگزینی در سیستم قضایی سوئد ندارد اما با توجه به تفسیر معنایی پایه ی آن ، آنرا می توان جزء حقوق ملیتی به حساب آورد، یعنی پرداخت قرض بر اساس قرارداد منعقد شده یا بررسی جنبه های مالی و اقتصادی در مفهوم " هنجارهای قانونی ازدواج و روابط خانوادگی". هر طور که باشد دادگاه پرداخت مهریه را در این پرونده برای مرد لازم الاجرا دانست و موردی استثنایی ایجاد شد.
در حال حاضر در سوئد ، آنطور که " اسپوتنیک" مشخص کرد ، چندین پروسه طلاق زوج های ایرانی در حال بررسی است. زنان تاکید می کنند که حق آنها نقض خواهد شد اگر پول های قول داده شده به آنها پرداخت نشود. ضمن آنکه در برخی از موارد این مبالغ به 1.5 میلیون کرون سوئدی می رسد.
مقامات پادشاهی به این اوضاع عکس العمل نشان دادند. مسئله در خصوص ادغام موارد قانون ایران (استانداردهای شریعت) در محدوده ی سوئد برای بررسی به دیوان عالی کشور سپرده شد و حل آن به استانداری برای رسیدگی موارد مشابه در دادگاه های منطقه ای کشور تبدیل خواهد شد.
شانس ورود مقررات آیین اسلامی (شریعت) به قوانین جهان سکولار چقدر است؟ در عمل تا کجا پیش خواهد رفت؟ فاطمه ثنایی نسب، وکیل و حقوق دان ، کارشناس برجسته حقوق بین الملل و حقوق خانواده وزارت دادگستری ایران در مصاحبه ای با مارینا الشعلان ، خبرنگار اسپوتنیک فارسی در این خصوص شرح می دهد:


همانطور که این کارشناس توضیح داد ، شاید ، دادگاه عالی سوئد ممکن است به عنوان اوضاع اساسی و پایه برای حل مناقشه مربوط به پرداخت مهریه ، آن جنبه ی حقوقی را در نظر بگیرد که به بخش حقوق ملیتی مرتبط است مانند تعهد به پرداخت بدهی براساس قرارداد. بنابراین اگر دادگاه عالی سوئد این مسئله را به این شکل بررسی کند آنوقت بعید است که آنرا بتوان استثناء نامید. در عین حال خانم فاطمه ثنایی نسب خاطر نشان می کند که شانس اینکه قوانین حقوق اسلامی در قوانین دولت سکولار وارد شود وجود دارد. اما فعلا سخت است که بگوییم در عمل تا کجا پیش خواهد رفت. همه چیز بستگی دارد به اینکه تا چه حد حل چنین دادخواهی هایی با قوانین پایه و قانون اساسی کشور متناقض باشد. فاطمه ثنایی نسب می گوید:


شما نظر خانم فاطمه ثنایی نسب ، وکیل و حقوق دادن ، کارشناس برجسته حقوق بین الملل و حقوق خانواده وزارت دادگستری ایران را در خصوص شانس های اجرای قوانین ایرانی در سیستم دادگاهی سوئد برای حل منازعات طلاق زوج های ایرانی و درارتباط با پرداخت مهریه شنیدید.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала