ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا

© Sputnik / Sergey Guneevاتحادیه اقتصادی اورآسیا
اتحادیه اقتصادی  اورآسیا - اسپوتنیک ایران
تهران از مناسبات خوبی با روسیه و دیگر کشورهای عضو اتحادیه برخوردار است.

آندری اسلپنِف  وزیر امور تجاری  کمیسیون اقتصادی اورآسیا اعلام نمود که  کشورهای  اتحادیه اقتصادی  اورآسیا  همراه ایران  کار در  منطقه آزاد تجاری  را آغاز کردند. به گفته وی  گروه تحقیقی  باید  امکانات  به حداکثر رساندن  سود اقتصادی  از این موافقت نامه  را معین کند.

 از ابتدای  سال 2015 میلادی  صادرات کالا ها از کشورهای عضو اتحادیه  اقتصادی اور آسیا به ایران  از یک میلیارد و 400 هزار دلار  فراتر رفته و  واردات از آن کشور 445  میلیون دلار  به ثبت رسیده است.

شایان ذکر است  که کشورهای روسیه، قزاقستان، بلاروسی، قرقیزستان، ارمنستان عضو اتحادیه اقتصادی  اورآسیا  هستند. در سال 2014 میلادی،  روسیه، قزاقستان و بلاروسی  در آستانه  موافقت نامه  تشکیل  اتحادیه  اقتصادی اور آسیا را  به امضا رساندند.  این سند  در پارلمان های  ملی  تمام کشورها  به تصویب رسید.  ائتلاف جدید  که بر اساس  اتحادیه گمرکی  ایجاد شده است  هدف  مدرنیزه کردن  همه جانبه ، همکاری  و افزایش  قابلیت رقابت  اقتصاد ملی  و ایجاد شرایط برای  رشد با ثبات  به نفع  افزایش قابلیت حیات ساکنان  کشورهای عضو اتحادیه را در مقابل خود قرار داده است. ارمنستان و قرقیزستان  اعضای تمام و کمال ائتلاف  جدید اقتصادی  هستند.

 ایران نیز  نسبت به همکاری  با  ائتلاف  تجاری — اقتصادی  منطقه ای  ابراز  توجه کرده است.  مهدی سنایی سفیر  ایران در مسکو در این خصوص گفت: «  ایران توجه خاصی  نسبت به همکاری با اتحادیه  اقتصادی اورآسیا  مبذول می دارد  و از فعالیت آن حمایت می کند».  وی همچنین گفت که  تهران  از مناسبات خوب با روسیه  و دیگر کشورهای  عضو اتحادیه برخوردار است  و انتظار دارد  که در سال آینده  موافقتنامه ای با اتحادیه  اقتصادی اورآسیا   با هدف  کاهش  قابل توجه  تعرفه ها بین کشورها به امضا برساند.

چه دورنمایی برای ایران در اتحادیه  اقتصادی اورآسیا  وجود دارد؟  عضویت  در این ائتلاف تجاری  چه امتیازاتی برای ایران  خواهد داشت؟  محمود  شوری  کارشناس ایران، رئیس  گروه پژوهشی  منطقه اورآسیا  مرکز  تحقیقات  استراتژیک  تهران وابسته به رهبری عالی  جمهوری اسلامی ایران  در مصاحبه با مارینا الشعلان خبرنگار « سپوتینک» در این خصوص اظهار نظر کرد.

هم صحبت دیگر ما ، دکتر داوود کیانی کارشناس سیاسی  و متخصص  در امور اروپا  و اورآسیا ، معاون  رئیس  مرکز علمی — تحقیقاتی  ایران و اور آسیا  « ایراس»معتقد است  که عضویت ایران در  اتحادیه  اقتصادی اورآسیا  باعث افزایش  سطح  همکاری اقتصادی ایران  در وهله اول با روسیه خواهد شد.

اولویت و مزیت  تجاری برای شرکت های ایرانی  در بازار روسی — یکی از  مسائل حساس در  مناسبات روسیه —  ایران  در زمان حاضر است.  عضویت  ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا  به  عقیده محمود  شوری  کارشناس ایران، رئیس  گروه پژوهشی  منطقه اورآسیا  مرکز  تحقیقات  استراتژیک  تهران وابسته به رهبری عالی  جمهوری اسلامی ایران، قادر است یکسری  مسائل ایران  در این عرصه را حل و فصل کند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала