گزارش و تحلیل

ایران حاضر نشد پشت روسیه را خالی کند

© Fotolia / badahosایران حاضر نشد پشت روسیه را خالی کند
ایران حاضر نشد پشت روسیه را خالی کند - اسپوتنیک ایران
Telegram
تلاش ترکیه برای استفاده از ایران در مقابل روسیه در پی فشار های کمر شکن بر علیه این کشور ناکام مانده و ایرانی ها به هیچ وجه حاضر نشدند در اختلاف فیما بین آنکارا و مسکو پشت روس ها را خالی کنند.

مهم ترین دغدغه دولت ترکیه قطع ارسال گاز و انرژی روسیه در فصل سرما که منجر به نارضایتی عمومی در این کشور خواهد شد می باشد و به همین دلیل طی چند روز گذشته تماس های مکرری با مسئولین ایرانی داشتند و متقاضی افزایش حجم گاز ارسالی ایران به ترکیه بودند اما با پاسخ منفی ایران مواجه شدند. بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران اظهار داشت که به دلیل شروع فصل سرما در ایران این کشور خود با کمبود گاز مواجه است و نمی تواند بیش از تعهدات خود به ترکیه به این کشور گاز ارسال کند.
ترک ها در تقاضاهای دیگر از ایرانی ها خواستار آن شدند که کالاهای تحریمی آنها مخصوصا محصولات کشاورزی از کانال ایران و با نام کالای ایرانی به روسیه ارسال گردد تا کشاورزان ترکیه متضرر نگردند ولی این تقاضای آنها نیز با مخالفت ایران مواجه گردید.

پوتین حکم اعمال تحریم های اقتصادی علیه ترکیه را صادر کرد - اسپوتنیک ایران
پوتین حکم اعمال تحریم های اقتصادی علیه ترکیه را صادر کرد
 ترک ها با تصور اینکه نیاز ایران به ارز خارجی ممکن است موضع مسئولین ایرانی را نرم کند سود های قابل توجه و پرداخت نقدی ارزی خارج از ضوابط بانکی (به معنای دور زدن تحریم ها) را به ایران پیشنهاد دادند اما با کمال ناباوری با دست رد مواجه شدند. ترک ها حتی از ایرانی ها تقاضا کردند به عنوان میانجی میان آنکارا و موسکو ورود کنند اما ایرانی ها به آنها گفتند تا وقتی که رسما از روسیه عذر خواهی نکنند وبه اشتباه خود اذعان ننمایند و تعهد نکنند چنین کاری را دیگر تکرار نمی کنند امکان میانجی گری وجود ندارد.
ایرانی ها همچنین به ترک ها گوشزد کردند که باید به اشتباهات خود در قبال همسایگانشان پی ببرند و سیاست خود را تغییر دهند چرا که این سیاست ها به ضرر مردم کشور ترکیه است.
علیرغم روابط خوب اقتصادی فیما بین ایران و ترکیه اما از نظر سیاسی مخصوصا در مسایل منطقه ای اختلافات شدیدی فیما بین این دو کشور وجود دارد و عملا چنین توقعی از ایران منطقی نمی باشد. ایرانیها بسیار از رفتارهای ترکیه در منطقه و تهدید امنیت ملی ایران از طرف گروه های تروریستی مورد حمایت ترکیه نا خشنود هستند و اینکه ترکیه برای حمایت از این تروریست ها حاضر باشد تا حد درگیری با روسیه همپیمان استراتژیک ایران در سوریه پیش برود دیگر قماری است که رهبران آن کشور باید تاوان آن را پرداخت کنند.
بر عکس تصور ترکیه اکثر کشورهای اوروپایی و اعضای ناتو هم حاضر نشدند از این کشور در مقابله با روسیه حمایت کنند و سخنرانی آتشین خانم مرکل صدر اعظم آلمان بر علیه سیاست های ترکیه و سفر رئیس جمهوری فرانسه به مسکو نشان می دهد که همه دیگر از رفتارها و سیاست های ترکیه خسته شده اند.
کارشناس: ممکن بود هدف از سرنگونی سوخو24 برهر زدن روند مذاکرات صلح سوریه باشد - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
اختلاف با روسیه تاثیر شدیدی بر تمام بخش های همکاری با ترکیه می گذارد
 امروزه ترکیه در شرایطی قرار دارد که با همه همسایگان خود از سوریه و عراق گرفته تا یونان و قبرص و ارمنستان و… به نحوی مستقیما درگیر است و علیرغم روابط نسبتا خوبی که با ایران و روسیه داشت این دو کشور را نیز از خود رنجانده. سیاستمداران این کشور با اهداف نئو عثمانی و حمایت از گروه های تکفیری و اخوان المسلمینی در شمال آفریقا هم از مصر گرفته تا لیبی وتونس و الجزایر و دیگر کشورهای آفریقایی و حتی شرق آسیا خود را با همه درگیر کرده اند.
با این شرایط سیاسی و اقتصادی ظاهرا به نفع ترکیه است که حرف ایرانی ها را گوش دهند و ضمن عذر خواهی بابت سرنگونی هواپیمای روسیه به فکر تغییر سیاست های خصمانه خود نسبت به دیگر کشورهای منطقه باشند و به امید حمایت ناتو خود را درگیر نکنند چرا که همسایگان می توانند بدون ورود به درگیری نظامی شرایطی را برای این کشور بوجود آورند که از صد جنگ نظامی بد تر می باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала