ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

اس – 400؛ پیروزی بزرگ روسیه و چین در معامله نظامی

© Sputnik / Mihail Mokrushinپدافند موشکی اس 400
پدافند موشکی اس 400 - اسپوتنیک ایران
روسیه چند گردان پدافند موشکی سری اس 400 به چین می فروشد.

روسیه و چین در حال آماده کردن یک معامله بسیار موفق هستند. این معامله شامل خرید و فروش سامانه موشکی اس-400 «تری اومف» می شود. ولادیمیر کوژین دستیار رییس جمهور روسیه در امور همکاری های نظامی — فنی روز 25 نوامبر اعلام کرد که مذاکرات برای اجرای این قرارداد به خوبی پیش می رود. اما هنوز زمان امضای قرارداد مشخص نشده است.

رییس جمهور ولادیمیر پوتین در بهار سال گذشته موافقت خود را با فروش سامانه اس 400 به چین اعلام کرد. در ماه جولای نیز سرگی ایوانوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه گفت که اولین سفارش دهنده خارجی این سیستم چین است. در آن زمان تعدادی از کارشناسان غربی این اقدام مسکو را پاسخ ژئوپولتیک به امریکا و اتحادیه اروپا نامیدند.

با این حال، کسانی که این معامله را سیگنال جدیدی در راستای تقویت اعتماد بین روسیه و چین در فضای نظامی می بینند، به حقیقت نزدیک ترند. این معامله حلقه اصلی شراکت استراتژیک دو کشور در زنجیر روابط دوجانبه است.

چین از سال 2011 به سامانه ضدموشکی اس 400 توجه نشان داده بود. یک سال قبل نیز سازمان «روس آبارون اکسپورت» قرارداد فروش 15 گردان پدافند موشکی اس 300 به چین را به طور کامل اجرا کرد. فعلا مشخص نیست چند گردان پدافند موشکی اس 400 به چین فروخته می شود، اگرچه صحبت برسر دو تا شش گردان است. هر گردان سامانه سری اس 400 شامل هشت پرتابگر موشک و مجموعه ای از سامانه های راداری است. موشک ها قادرند در هر شلیک ده ها هدف را در فاصله 400 کیلومتر منهدم کنند.

سال 2012 میلادی وقتی برای اولین بار احتمال انعقاد قرارداد با چین مطرح شد، صحبت از فروش یک گردان سامانه سری اس 400 در میان بود. برای همین احتمال می رود که مسکو اصرار به افزایش حجم خرید داشته باشد. کارشناسان معتقدند که افزایش حجم خرید، احتمال کپی کردن سیستم روسی را پایین می آورد. کنستانتین سیوکوا کارشناس نظامی روس می گوید: «در هر صورت چین سری صادراتی این سامانه را خریداری می کند، و عملکرد آن از سری مورد استفاده در روسیه پایین تر خواهد بود. برخی از تجهیزاتی که روی سیستم های روسی تعبیه شده، در سری صادراتی وجود ندارند. قطعا سامانه های صادراتی به چین مجهز به موشک های برد متوسط و کوتاه خواهند بود و نمی توانند اهداف را در سطح افق و برد بلند منهدم کنند. در هر صورت اگر سامانه سری اس 400 به نیروهای مسلح چین وارد شود، امریکا دیگر حرفی برای گفتن نخواهد داشت، زیرا در صورت پرتاب موشک به سوی چین، بهای گزافی را خواهد داد. با این اوصاف، وجود پدافند موشکی سری اس 400 در چین احتمال تصمیم گیری های پر خطر امریکا و انجام عملیات هوایی علیه چین را به شدت پایین می آورد».

ولادیمیر یوسییف سیاست پرداز روس معتقد است که پدافند موشکی سری اس 400 در نقاط مختلف چین مستقر می شوند و تمام منطقه را تحت پوشش قرار می دهند. وی در ادامه توضیح می دهد: « سامانه سری اس 400 کل قلمروی کشور را از زمین و هوا تحت پوشش قرار می دهد. توانایی رهیابی موشک های بالستیک دارای کلاهک در این سامانه نسبتا پایین است، اما برای رهیابی اهداف هوایی از امکانات بالایی برخوردار می باشد. بنابراین چین می تواند با اطمینان بیشتری درباره پوشش مناطق صنعتی مهم خود در بخش شرقی سرزمینش صحبت کند. در حال حاضر ظرفیت هوایی چین در بخش موشکی — هسته ای محدود است. به همین خاطر، وجود سامانه موشکی سری اس 400 برتری امریکا را در بخش ناوگان هوایی جبران می کند». 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала