ماشین زمان کافئین

Telegram
قهوه غلیظ،حدود 40 دقیقه ساعت درونی بدن انسان را عقب می کشد.

متخصصان آمریکایی — نویسندگان مقاله  منتشره در  مجله Science Translational Medicine   به این نتیجه رسیدند  که یک فنجان  قهوه « اکسپرسو»  پس از شام نه فقط باعث هوشیاری بیشتر  و رفع خواب آلودگی می شود، بلکه  نظم  ساعت درونی  بدن انسان را برهم می زند.

آژانس خبری « ساینس نیوز» مختصرا در این باره گزارش داد: محققان به این نتیجه رسیدند که  قهوه غلیظ، که قبل از خواب نوشیده شود  حدود 40 دقیقه ساعت درونی بدن انسان را عقب می کشد.  تأثیر کافئین بر  بدن انسان مدتهاست که مورد مطالعه قرار گرفته است  اما این عقیده که کافئین می تواند  عقربه های  ریتم بیولوژیکی را  به عقب بکشد  مورد تأیید قرار گرفته  و از نظر علمی به اثبات رسیده است.

پنج نفر  در این آزمایش شرکت کردند.  چند ساعت قبل از ساعت  معمول خوابشان، به آنها  قرص های حاوی کافئین دادند.  طی  تحقیقات معلوم شد که کافئین مانند  یک نور روشن  کار می کند  که یکی از ابزار تنظیم  عقربه های ساعت درونی بدن انسان است.

متخصصان همچنین  معلوم کردند که کافئین می تواند به رفع پیامدهای منفی « پروازهای طولانی و تفاوت زمان»  کمک کند که بر اثر  تغییر شدید و ناگهانی  کمربندهای ساعتی بروز می کند. نوشیدن بموقع  قهوه و یا  نوشابه های حاوی کافئین  به  عادت کردن سریع  به ساعات کار  جدید و  شیفت های  روز و شب کمک می کند.  به عنوان مثال،  نوشیدن قهوه پس از پرواز طولانی از شرق به غرب مفید است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала