گزارش و تحلیل

تشدید رقابت در بازار گاز . ایران شکست نمی خورد

© Fotolia / Pakhnyushchyyتشدید رقابت در بازار گاز . ایران شکست نمی خورد
تشدید رقابت در بازار گاز . ایران شکست نمی خورد - اسپوتنیک ایران
Telegram
در روزهای اخیر ، پیش بینی ها ی دانشمندان و متخصصین در کشورهای مختلف در ارتباط با کشف میدان گازی " زهر" در نزدیکی ساحل مصر واقع در دریای مدیترانه و تاثیر آن بر بازار " سوخت آبی رنگ " کاسته نمی شود.

منوچهر تکین ، کارشناس مستقل ایرانی در زمینه ی منابع انرژی از لندن از جمله ی کسانی است که معتقد است بازار گازی خاور میانه با خطر تغییر و جهش جدی روبروست. وی در مصاحبه ای با رادیو اسپوتنیک گفت:

پس از بازگشایی میدان گازی در مصر ، چشم اندازهای استخراج گاز در اسرائیل همسایه به طور قابل توجهی متزلزل شد. در سال 2014 سرمایه گذاران میدان گازی اسرائیلی Leviathan  توافق اولیه در خصوص ارسال گاز به  ترمینال گاز طبیعی مایع گروه بی جی در مصر بدست آورد. اکنون همانطور که نماینده ی وزارت نفت و منابع معدنی مصر حمدی عبدلعزیر اعلام کرد ، مصر واردات سوخت آبی رنگ را حداقل سه تا پنج سال متوقف می سازد. اما اسرائیل تنها کشوری نیست که بازار گازش این تغییرات را خواهد دید و ممکن است آسیب هایی هم ببیند. در بین رقبای بزرگ خاور میانه در زمینه منابع گازی ایران قرار دارد که بخش نفت و گازش پس از تغییرات  تاریخی در عرصه ی سیاسی یعنی لغو تحریم های اجرا شده علیه تهران شتاب قابل توجهی می گیرد.

کارشناس ایرانی در این گفتگو معتقد است که میدان گازی " زهر" در آینده رقابت در بازار گاز منطقه ای را بیشتر می کند اما ایران موفق خواهد شد که مواضع خود را حفظ نماید. منوچهر تکین توضیح می دهد:

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала