گزارش و تحلیل

پوتین 70 سال پیروزی در جنگ جهانی دوم را در چین جشن می گیرد

© Sputnik / Aleksey NikolskyiРабочая поездка Владимира Путина в Крымский федеральный округ
Рабочая поездка Владимира Путина в Крымский федеральный округ - اسپوتنیک ایران
Telegram
این هفته ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه راهی پکن می شود، نقطه اوج این سفر حضور وی در مراسم جشن 70 مین سال پایان جنگ جهانی دوم خواهد بود.

ولادیمیر پوتین با یک دیدار دولتی به جمهوری خلق چین رفته و تاریخ آغاز آن 2 سپتامبر است، یک روز پیش از رژه نظامی به مناسبت 70  سالگرد پایان جنگ جهانی دوم و "پیروزی مردم چین بر تجاوزگران ژاپن" که قرار است روز پنجشنبه برگزار شود.

در واقع مراسم شکوهمند در پایتخت چین تداوم رژه هفتادمین سال پیروزی در مسکو در ماه مه خواهد بود که در آن شی جین پینگ رییس جمهروی خلق چین شرکت کرد. از میدان تیان آنمن در میان ارتشیان کشور های خارجی عمدتا از کشور های همسود همچنین 85  نظامی گارد کرملین از هنگ "پرئوبراژنسکی" رد خواهد شد هم مانند گروهان گارد افتخاری ارتش چین در رژه میدان سرخ مسکو پایانبخش رژه پیروزی بود.

دو کشور در مناسبات خود با غرب دارای مسایل هستند و احتمالا سران آمریکا و بریتانیا و نیز ژاپن در پکن حضور نخواهند یافت. در این اوضاع بازدید ولادیمیر پوتین از پکن نشان می دهد که روسیه و چین از دیدگاه مشترک به تاریخ جنگ جهانی دوم برخوردارند. مقام ها، پیشکسوتان، کارشناسان و کارکنان رسانه های گروهی در مصاحبه با روزنامه "کامرسانت" چاپ روسیه گفتند که نقش قطعی در آزادسازی چین از ارتش کوانتونگ ژاپن" با نیرو های شوروی بود. (چین هنگام جنگ در اراضی خود در سالهای 1937- 1945 بیش از 35 میلیون نفر را از دست داد).

طرفین بعلاوه مراسم شکوهمند به تداوم تماس های سران دو کشور  توجه می کنند. همصحبت های "کامرسانت" در پکن یادآوری کردند که سران چین و روسیه هر سال لا اقل پنج — شش بار در حین همایش های متفاوت با همدیگر ملاقات می کنند. در این رابطه "چنگ گو پینگ" معاون وزارت امور خارجه چین اظهار کرد: "سال جاری جایگاه خاصی در  همکوششی روسیه و چین اشغال خواهد کرد که به سطح جدیدی ارتقا می یابد. تماس های برقرار شده میان پرزیدنت پوتین و رییس شی جین پینگ — پدیده ای است که به ندرت در پراتیک مناسبات میان دولت ها یافت می شود".

"آندره دنیسوف" سفیر روسیه در پکن به "کامرسانت" گفت: بعلاوه دیدار دو رهبر در پکن مذاکرات در قالب وسیع با شرکت نخست وزیران و وزیران خارجه و دیگر مقام های بلندپایه دو کشور بعمل خواهد آمد. ما بطور یکسان به جهان نگاه نمی کنیم و هر کشور دارای منافع خود است، لیکن هم آوازی برخورد ها بسیار بالا است. انتظار می رود که بر اثر دیدار کنونی سران بیش از 20 سند به امضا برسد". چنگ گو پینگ به نوبه خود ضمن صحبت در باره مراسم در پکن اعتراف کرد که هنگام تدارک آن از "تجربه روسی بسیج روحیات میهن پرستی" استفاده شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала