گزارش و تحلیل

لهستان به دنبال چتر حمایت ناتو

© AFP 2022 / Janek Skarzynskiآندره دودا
آندره دودا - اسپوتنیک ایران
Telegram
آندره دودا با اخذ 51،5% آرای مردمی در انتخابات، ششمین رییس جمهور لهستان شد.

مراسم تحلیف وی روز 6 آگوست در ورشو پایتخت کشور برگزار شد. رییس جمهور در اولین سخنرانی خود در مجلس کشور به نمایندگان اطمینان داد که وعده پیش از انتخابات را جامه عمل خواهد پوشاند. آندره دودا ضمن صحبت درباره سیاست خارجی از ناتو خواست که حضور خود را در اروپای شرقی پررنگ تر کرده و برای حمایت از همسایه های خوب خود تلاش نماید.

رییس جمهور جدید لهستان کمپینی به راه انداخته و می خواهد متحدین ناتو را به اتخاذ تدابیری برای تقویت مرزهای شرقی این ائتلاف متقاعد سازد.

در حال حاضر، اجماع در مساله کشورهای ناتو وجود ندارد. در همین رابطه، رهبر لهستان تصمیم گرفته یک ماراتن دیپلماتیک به راه بیندازد و ضرورت حضور نیروهای ناتو را در این منطقه تبیین کند. در یکصد روز اول حضور رییس جمهور آندره دودا قرار است 30 ملاقات خارجی انجام بگیرد. یکی از سفرهای کلیدی وی، حضور در اجلاس کوچک ناتو در سطح مقامات بلندپایه است که با حضور رهبران کشورهای عضو ناتو از اروپای شرقی در بخارست برگزار می شود. اولین سفر خارجی رییس جمهور لهستان به استونی خواهد بود که روز 23 اوت انجام خواهد گرفت.

آندره دودا که اکنون دو هفته از انتصاب وی به مقام ریاست جمهوری می گذرد، در این مدت توانسته چند سخنرانی با موضوع «تهدیدات از سوی روسیه» و نقش ناتو در حفظ ثبات منطقه داشته باشد. روز 6 اوت در مراسم تحلیف رییس جمهور، او وعده داد که مساله ضمانت های جدید امنیتی را در مقابل ائتلاف ناتو قرار دهد. این ضمانت ها نه تنها لهستان که تمام منطقه اروپای شرقی و مرکزی را در بر می گیرند. زیرا این منطقه هم اکنون از نظر ژئوپولتیکی در شرایط نامناسبی قرار دارد. رییس جمهور در گفتگو با روزنامه The Financial Times از ناتو به خاطر رفتارش با لهستان و قرار دادن آن به عنوان دیوار حایل بین اروپای غربی و روسیه انتقاد کرد.

رییس جمهور جدید لهستان نامزد حزب اپوزیسیون «حق و عدالت» بود. به اعتقاد کارشناسان، بالا آمدن یک نامزد اپوزیسیون که چندان شهرتی هم در کشور نداشت، خستگی را از تن مردم درآورد. کارشناسان در روزنامه «کامرسانت» روسیه هشدار می دهند که «تحقق وعده های انتخاباتی آندره دودا و حتی سخنان پوپولیستی او سرمایه اش در انتخابات بودند. سخنان او ممکن است به سخت شدن مناسبات با مسکو بینجامد.

متهم کردن ناتو به انفعال دشوار است: پس از شروع بحران اوکراین، ناتو گام هایی را برای تقویت ظرفیت تدافعی خود برداشت. در اجلاس سال 2014 در ولز، تصمیمات در خصوص توسعه «مقر و زیرساخت های لجستیک ناتو» در اروپای شرقی اعلام شدند. نمایندگان کشورهای ناتو تصمیم به تاسیس چند مرکز فرماندهی در بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان و رومانی متشکل از سربازان کشورهای مختلف گرفتند. در امریکا پس از توافقات دوجانبه، انتقال تجهیزات نظامی سنگین در منطقه آغاز شد.

مقامات لهستان این اقدامات کافی را کافی نمی دانند. به همین خاطر، ابتکار عمل ورشو در خصوص سازگاری استراتژیک را برای بررسی به متحدین ناتو دادند. این ابتکار عمل شامل بسته پیشنهادات برای تقویت حضور ناتو در اروپای شرقی است. در نزدیک ترین فرصت، این پیشنهاد توسط وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو طی روزهای 8-7 اکتبر در بروکسل به بحث گذاشته می شود.

پس از پیروزی آندره دودا در انتخابات، منابع «اسپوتنیک» در محافل دیپلماتیک لهستان تفهیم کردند که در شرایط کنونی امکان گرم شدن مناسبات بین ورشو و مسکو وجود ندارد، یا دست کم تا حل کامل بحران اوکراین، این کار عملی نیست. وزارت خارجه روسیه ضمن مقصر دانستن ورشو در شدت گرفتن اختلافات با ناتو می گویند که «برخی مقامات لهستان» در بازی های خود به تنش های نظامی زیر پرچم شرقی ائتلاف ناتو دامن می زنند. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала