گزارش و تحلیل

کاخ سفید هرکاری می کند تا کنگره توافق با ایران را تصویب نماید

© AP Photo / Pablo Martinez Monsivaisباراک اوباما رئیس جمهور آمریکا
باراک اوباما  رئیس جمهور آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
در ماه سپتامبر در کنگره ی آمریکا ، برنامه ی هسته ای ایران به رای گذاشته می شود

و به همین دلیل اکنون دولت رئیس جمهور باراک اوباما حداکثر تلاش خود را به خرج می دهد تا قانون گذاران این معاهده را تصویب کنند. در عین حال هر دو بخش کنگره ی آمریکا توسط جمهوری خواهان کنترل می شود ، اکثریت کسانی که مخالف توافق هستند. کاخ سفید از چه روش هایی برای متقاعد کردن قانون گذاران و جامعه استفاده می کند؟

دولت رئیس جمهور باراک اوباما با تمام نیروی خود ضمن نگرانی در خصوص عدم تصویب احتمالی توافق مربوط به برنامه ی هسته ای توسط ایران ، سعی می کند که مخالفین را با خود همراه نماید.

اوباما بیان داشت: " کنگره با رد این توافق نه تنها به ایران اجازه می دهد که بمب بسازد بلکه این روند را نیز تسریع می بخشد."

استدلالهایی نیز به کار برده می شوند. به طور مثال ، رژیم تحریم ها برای مدت طولانی نمی تواند باقی بماند و آمریکا اعتماد شرکای بین المللی خود را از دست داده و یا متحدینش از او و مسائلش روبرمی گردانند.

رهبر آمریکا بیان داشت: " ما نمی توانیم به تمامی کشورهای بزرگ جهان دیکته کنیم که چه سیاست انرژی و اقتصادی و خارجی را باید اجرا کنند."

جان کری ، وزیر امور خارجه ی آمریکا خاطر نشان نمود: " اگر ما معاهده را نقض کنیم و به شرکای خود بگوییم که آنها باید قوانین ما و تحریم ها را در هر صورت اجرا کنند آنوقت خیلی زود به این امر منجر می شود که دلار دیگر به عنوان ارز ذخیره ی جهانی نخواهد بود. "

در عین حال هیچ استدلالی، بسیاری از مخالفین سرسخت توافق ها را متقاعد نمی سازد. به گفته ی برخی از نمایندگان کنگره ، این توافق " غم و اندوه ، نفرت و ناامیدی " را بر می انگیزد و به عقید ی برخی دیگر این معاهده امنیت آمریکا و کل جهان را ضعیف می کند.

در تلویزیون ، جنگ های تبلیغاتی شروع شده است ، برخی از افراد مشهور به نفع امضای این توافق به شرکت های تبلیغاتی پیوسته اند.

هنرپیشه ی مشهور مورگان فریمن بیان داشت که جایگزین این توافق جنگ است. و جنگ با ایران به گفته ی فرشاد فراهت ، ایده ی بدی است.

جک بلک ، هنرپیشه ی مشهور دیگر می گوید: " ما همه بچه هایمان را دوست داریم و ایرانی ها نیز بچه های شان را دوست دارند."

ناتاشا لایون خاتمه می دهد: " لطف کنید ، اجازه ندهید که یک نماینده ی کج خلق کنگره همه چیز را خراب کند. "

دولت اوباما حتی در توئیتر ، صفحه ای مجزا مربوط به مسئله ی توافق با ایران ساخته است و چندی پیش در آنجا میم اینترنتی را منتشر کرد تا جوانان را به بحث و گفتگو ترغیب کند. اما این مسئله  توسط کابران شبکه های اجتماعی به خنده و استهزاء گرفته شد.

یکی از کابران تلاش دولت برای جذب جوانان به بحث و گفتگو را غیر جدی نامید و افزود که او به خاطر کشورش بسیار شرمسار است. یک فرد دیگر نوشت: " طنز مرده است: در مقابل شما مطلبی است که پولش توسط مالیات دهندگان کاخ سفید پرداخت شده است. "

شاید امروز دولت باراک اوباما همه ی راه ها را امتحان می کند تا مخالفین خود را متقاعد سازد که این،  توافق ارزشمندی است.   

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала