چهارگزینه حل مساله ذخایر اورانیوم کم غنای ایران در مذاکرات وین

© AP Photo / Vahid Salemiچهارگزینه حل مساله ذخایر اورانیوم کم غنای ایران در مذاکرات وین
چهارگزینه حل مساله ذخایر اورانیوم کم غنای ایران در مذاکرات وین - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایران در حال بررسی چهار گزینه برای حل مساله ذخایر دارای اورانیوم کم غنای خود است.

به گزارش خبرگزاری "فارس" با استناد به یک منبع نزدیک به مذاکرات وین، کاهش درجه غنای سوخت هسته ای، مبادله آن با اورانیوم خام به شرط دریافت بهای غنی سازی و فروش سوخت هسته ای اضافی از جمله این گزینه ها هستند. به گفته منبع، یکی از کشور های عضو گروه"1+5" میانجیان بین المللی پیشنهاد خرید ذخایر دارای اورانیوم کم غنای ایران را مطرح کرده است.
این منبع خبر موافقت ایران با انتقال ذخایر دارای اورانیوم کم غنای خود به روسیه را تکذیب کرد.
پیشتر خبرگزاری"شین هوا" با استناد به یک منبع نزدیک به مذاکرات وین گزارش داده بود ایران در حال بررسی امکان ارسال 7.5 تن اورانیوم کم غنای خود به روسیه است و مذاکرات درباره این مساله ادامه دارد.
ایران و گروه "1+5" میانجیان بین المللی (روسیه، آمریکا، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) در حال مذاکره برای تدوین سیستم تضمینات در راستای اثبات ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران هستند تا در صورت دستیابی به توافقی جامع در این زمینه، تحریمات بین المللی علیه تهران لغو شود.
ابتدا قراربود توافقنامه جامع هسته ای تا آخر ماه ژوئن امضا شود اما سپس این مهلت تا روز 7 ژوئیه تمدید شده است. در حال حاضر دور نهایی مذاکرات ایران و 1+5 برای نگارش متن توافق جامع هسته ای در شهر وین پایتخت اتریش در جریان است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала