ایران و"1+5" هنوز درباره ده مساله کلیدی در برنامه هسته ای به توافق نرسیده اند

© Sputnik / Stanislav Filippov/POOL / ورود به گالری تصاویرایران و"1+5" هنوز درباره ده مساله کلیدی در برنامه هسته ای به توافق نرسیده اند
ایران و1+5 هنوز درباره ده مساله کلیدی در برنامه هسته ای به توافق نرسیده اند - اسپوتنیک ایران
Telegram
نمایندگان ایران و گروه"1+5" میانجیان بین المللی ( روسیه، آمریکا، بریتانیا، چین ، فرانسه و آلمان) هنوز درباره ده مساله کلیدی در سند آتی پیرامون برنامه هسته ای تهران به توافق نرسیده اند. این مطلب را خبرگزاری"آسوشیتدپرس" با استناد به منابع دیپلماتیک گزارش داده است.

دو دیپلمات آشنا با جریان مذاکرات که خواستار عدم معرفی خود هستند، توضیح دادند که اختلاف نظرهای محسوس در رابطه با حداکثر ده موضوع کلیدی هستند که قرار است در چهار یا پنج ضمیمه توافقنامه جامع درباره برنامه هسته ای ایران گنجانده شوند.
این دو دیپلمات افزودند هم ایران و هم "1+5" کمافی السابق تلاش می کنند مذاکرات را تا آخر ژوئن به پایان برسانند اما با این حال هر دو طرف قبول دارند که تمدید گفتگو تا 8 ژوئیه مجاز بوده و باعث از بین رفتن امکان حصول توافق نخواهد شد.
ایران و گروه "1+5" در حال مذاکره برای تدوین سیستم تضمینات در راستای اثبات ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران هستند تا در صورت دستیابی به توافقی جامع در این زمینه، تحریمات بین المللی علیه تهران لغو شود.
قرار است توافقنامه جامع هسته ای میان 1+5 و ایران تا آخر ماه ژوئن امضا شود.
ایران و گروه"1+5" روز دوم آوریل در لوزان سوئیس در خصوص تدوین توافقنامه جامع به تفاهم سیاسی دست یافته و از جمله درباره توقف کار دو سوم ظرفیت های غنی سازی اورانیوم ایران طی ده سال و کنترل بین المللی برنامه های غنی سازی طی 25 سال آینده به توافق رسیدند.
مجلس شورای اسلامی ایران امروز خواستار لغو تحریمات همزمان با امضای توافقنامه هسته ای با گروه"1+5" میانجیان بین المللی (روسیه، آمریکا، بریتانیا، چین ، فرانسه و آلمان) شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала