امکان سازش "1+5" درباره مکانیزم احیای احتمالی تحریمات علیه ایران

© AP Photo / Ronald Zakامکان سازش "1+5" درباره مکانیزم احیای احتمالی تحریمات علیه ایران
امکان سازش 1+5 درباره مکانیزم احیای احتمالی تحریمات علیه ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
گروه"1+5" میانجیان بین المللی ( روسیه، آمریکا، بریتانیا، چین ، فرانسه و آلمان) در مذاکرات خود درباره برنامه هسته ای ایران در حال تدوین چنان رویکرد سازشی برای مکانیزم احیای احتمالی تحریمات علیه ایران است که هم نگرانی های آمریکا و هم نگرانی های روسیه را در نظر بگیرد.

سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری روسی"ریا نووستی" ضمن اعلام این مطلب گفت:" ما اجازه نخواهیم داد از راه های انحرافی و هیچگونه طرحی برای دور زدن شورای امنیت استفاده شود. آمریکا به نوبه خود پیشنهاد می کند در صورت بی اثر بودن مکانیزم های دیگر برای حل و فصل اوضاع و فرضا در صورت عدم اجرای موافقتنامه ، تحریم ها بطور کامل یا تاحدی احیا شوند. آنها می خواهند در چنین صورتی تضمین مشخص (امکان احیای تحریمات) وجود داشته باشد".
معاون وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان ساخت یک گزینه سازشی برای تلفیق رویکرد های مسکو و واشینگتن وجود دارد و روسیه مایل است این گزینه در متن قطعنامه آینده شورای امنیت سازمان ملل بازتاب یابد.
ایران و "1+5" در حال مذاکره برای تدوین سیستم تضمینات در راستای اثبات ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران هستند تا در صورت دستیابی به توافقی جامع در این زمینه، تحریمات بین المللی علیه تهران لغو شود.
قرار است توافقنامه جامع هسته ای میان دو طرف تا آخر ماه ژوئن امضا شود.
ایران و گروه"1+5" روز دوم آوریل در لوزان سوئیس در خصوص تدوین توافقنامه جامع به تفاهم سیاسی دست یافته و از جمله درباره توقف کار دو سوم ظرفیت های غنی سازی اورانیوم ایران طی ده سال و کنترل بین المللی برنامه های غنی سازی طی 25 سال آینده به توافق رسیدند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала